DOGAJANJE V KS-ih

 

Predstavniki obeh koćanskih KS in občinski svetniki iz naših vasi smo se v drugi polovici tega leta večkrat sestali in razpravljali o problemih naše kotlinice.

Najbolj pereče je bilo vprašanje oskrbe s pitno vodo. Naši KS sta eni od redkih v občini, ki še imajo lastno pitno vodo. Odločili smo se, da se bomo trudili, da bomo tudi v bodoče sami upravljali z njo, saj bomo tako imeli najbolj kvalitetno (brez kemičnih dodatkov) in najcenejšo vodo. Vodovodi so sicer že precej dotrajani in izgube vode so velike, vendar je volja krajanov za samopomoč v delu in denarju velika.

 

 

 

 

Robuta v Kuteževem.

 

To se je v Kuteževem pokazalo ob koncu zadnjega sušnega obdobja, ko kljub obilnim padavinam vode ni bilo, ker je iztekala mimo vodovodnih cevi. Kljub večkratnim delnim intervencijam, je bilo nujno pristopiti k obsežnejšim delom, in sicer zamenjati polovico dovodne cevi med rezervoarjema. Delo je bilo izvedeno v razmeroma kratkem času, ob pomoči številnih krajanov (preko 30). Še posebej velja pohvaliti Mirana Baša (Jernakovga), Davorja Šestan (Vencjakovga) in koćansko gasilsko društvo. V bližnji prihodnosti Kutežovci planirajo še sanacijo zgornjega zajetja, s čimer naj bi bila zagotovljena celotna samooskrba. V Trpčanah so rabute za sanacijo vodovodnega omrežja (pa tudi za urejanje meteornih voda, cest itd.) že življenjska stalnica. V letošnjem sušnem obdobju so začeli z izgradnjo novega zajetja, s katerim naj bi imeli pitne vode še enkrat toliko kot so jo imeli do sedaj in si bodo tako zagotovili celotno vodno oskrbo. V teh dneh gredo dela počasi h koncu. V Zabičah je problem zgornji del vodovoda od zajetja do Kunjeve drage, v dolžini 1.5. km, kjer bo treba v celoti zamenjati cev. Do sušnega obdobja je to delo prioriteta na področju oskrbe s pitno vodo. KS računa na pomoč krajanov pri izvedbi del (predvsem v delu – rabuti). S to rekonstrukcijo vodovoda bi bila vas Zabiče skoraj v celoti oskrbljena z lastno pitno vodo tudi v sušnem obdobju.

Veliko smo razpravljali tudi o čiščenju odpadnih voda. Krajevni skupnosti sta pristopili k izdelavi idejnih zasnov, za kar sta angažirali strokovno projektantsko hišo. Za projektne študije, ki so osnova odločitvi o variantni izgradnji čistilnih naprav v naslednjih nekaj letih, je zagotovila denar Občina Ilirska Bistrica. Čistilne naprave bodo mehanske in biološke, z avtomatskim upravljanjem in občasno kontrolo.

Krajevni skupnosti sta z Zavodom za zdravstveno varstvo iz Kopra sklenili ustrezno pogodbo, na podlagi katere le ta štirikrat letno izvaja analizo o neoporečnosti vode. Analize je treba plačati, prav tako bo po izgradnji čistilnih naprav treba plačati čiščenje vode, vedno pa so potrebna tudi sredstva za vzdrževanje vodovodnega omrežja. Voda ne bo več zastonj, tako kot je bila včasih, bo pa cenejša kot od Komunalnega podjetja.

Obe krajevni skupnosti sta prispevali po 50.000 SIT za vzpostavitev računalniške mreže na OŠ Podgora Kuteževo, prav tako sta finančno podprli konjeniško prireditev ob Sv. Štefanu v Zabičah. Zelo dobro je tudi sodelovanje med obema KS in Koćanskim vestnikom.

V kutežovski KS so v drugi polovici tega leta sanirali meteorne vode, z ustreznimi propusti, pri Farbarjevih, kar je bil pogoj za utrditev in asfaltiranje poti širine 2.5 m in dolžine 125 m do Mileta Bevčovga. Za ta dela so bila pridobljena občinska sredstva. V zabiski KS so v domu na Sjilih dokončno porihtali WC-je, kmalu naj bi zamenjali 3 okna, trenutno pa se popravlja streha ter urejujejo prostori za KS, tabornike, glasbeno skupino Kvatroriti in mladino (z občinskimi sredstvi). Na Mlaki so uredili kanalizacijo in meteorne vode, da ne bi voda zalivala nogometnega igrišča.

Obljubljeno poročilo o zbranem in porabljenem denarju iz samoprispevka v KS Zabiče vam ne moremo posredovati, ker se, po besedah predsednika KS Zabiče, še urejujejo tehnične stvari v zvezi s samoprispevkom in še ni narejeno. KS naj bi ga predstavila marca 2004 na zboru krajanov, nakar ga bomo objavili.

MILE ULJAN

 

DOGAJANJE V OBČINSKEM SVETU (8. – 12. SEJA)

 

Na zadnjih petih sejah občinskega sveta, ki so bile od julija do decembra, smo obravnavali veliko stvari, če posplošim, pa lahko rečem, da nismo sklenili nič kaj preveč pomembnega.

Naj omenim, da smo za kmete iz proračuna za pozebo, slano in sušo namenili 4 milijone SIT (škode naj bi bilo za 16 milijonov SIT), kraškim lekarnam pa smo dali soglasje za odkup nekdanjih prostorov Avtocommerca (Elektrotehne), kamor naj bi se preselila lekarna. Še zmeraj so najbolj aktualne vetrne elektrarne (nekateri svetniki so si jih na račun Elektro Primorske šli ogledat v Navarro v Španiji), katerih izgradnjo naš župan zelo forsira. Zanimivo je, da večina občinskih svetnikov potrdi vsak akt, s katerim se približamo sami gradnji, ne da bi jih zanimalo, koliko ljudi bo iz občine tu zaposlenih, kolikšna bo odškodninska renta, kakšne koristi bo od izgradnje imela občina itd. Na koncu bo tako kot z najemnikom žicnic na Sviščakih, ko smučišče ni obratovalo, na koncu pa smo mu še sodne stroške in vse kar je vložil v smučišče poravnali. Ko se bodo enkrat vetrnice vrtele, bomo mi lahko samo še fićkali. Redna točka na sejah so pobude in vprašanja, a če kaj rečeš ali ne, ista ti je. Zmeraj je odgovor smo posredovali naprej, se bo naredilo, ko bo to in to itd. in s tem se konča. Dejstvo je, da naša občinska uprava slabo dela in je potrebna korenite reorganizacije. Ne glede na različne interese in politična trenja bi svetniki podprli posamezne projekte, vendar jih mora nekdo pripraviti – in to je občinska uprava. Če pa projektov ni, mi lahko samo mlatimo prazno slamo.

Po večkratnih kontaktih s Simobilom, so mi s tega podjetja v začetku novembra javili, da so 29.10. postavili oddajnik na hrib pri Gornjem Zemonu, tako da je sedaj Simobilov signal v Koćanih tako močan kot Mobitelov. V sodelovanju s krajevnima skupnostima in šolo se je pristopilo k osvetlitvi igrišča in poti okrog šole. Izvedene so bile že strokovne meritve.

Naj tu omenim, da se naš župan, predstavnik Liste neodvisnih občanov krajevnih skupnosti, res zalaga za razvoj krajevnih skupnosti, vendar le nekaterih. Koćanci smo, kot zgleda, izven tega kroga KS-jev. To lahko vidimo po finančnih sredstvih, ki nam jih namenja. Tudi Koćanskemu vestniku je, v nasprotju s prejšnjim županom, odrekel vsakršno podporo. No, svet pa gre vseeno naprej in Koćanija z njim. Ne popuščajmo!

 

Vsem Koćankam in Koćancem želim veliko zdravja in veselja v novem letu 2004.

 

In da se njebi pojejdali zerodi neumnosti, ki jih delamo moklavini na Občini.

 

Vaš svetnik MILE ULJAN

 

Veselo praznovanje božično – novoletnih praznikov in veliko sreče, zdravja in medsebojnega razumevanja, da bi dobro in uspešno sodelovali v novem letu 2004, vsem želita vodstvi KS Zabiče in Kuteževo.

 

ŽUPNIJSKI PASTORALNI SVET

 

Trinajsta seja ŽPS-ja je potekala 26. septembra 2003, ob 19h v župnišču v Podgrajah. Udeležilo se jo je 12 članov ŽPS-ja, ki so razpravljali predvsem o domačih problemih. Po uvodni molitvi in študijskem delu nam je župnik povedal, da Misijona v naših krajih prihodnje leto ne bo. Razlog za tako odločitev je bil predvsem finančne narave. Večina župnikov bistriške dekanije se je namreč strinjala, da so misijonarji enostavno predragi in da je najbolje, če se Misijon odpove. V nadaljevanju seje smo nekaj besed spregovorili o dveh srečanjih, katerih so se udeležili tudi naši člani. Srečanje Karitas je bilo po besedah udeleženih zelo dobro organizirano, srečanja mladih v Stični pa so že po tradiciji nepozabna. Tudi letos se je v Stično podalo pet Koćancev in Koćank, ki se domov niso vrnili razočarani. Nekaj besed smo namenili tudi krašenju farne cerkve. Podane so bile pripombe, da naj bi nekateri z okraševanjem prav pretiravali. Župnik je ob tem dodal, da on ne postavlja nobenih zahtev, kako naj se cerkev okrasi, in da je ta odločitev povsem v naših rokah. Omenila so se tudi imena novih članov, ki naj bi nadomestila žal že pokojna člana ŽPS-ja Vitomirja in Lenčko. V prihodnje naj bi to funkcijo prevzela Željko Iskra (Fabkin) iz Kuteževega in Anica Celin iz Trpčan. V Sklad Vitomirja Celin je bilo do 1. septembra zbrano 230.000 SIT. V najbolj zanimivi točki Pod razno pa se je omenilo žal že dolgo pereče vprašanje o popravilu streh kutežovske in farne cerkve. Sklepa o tem kaj in kako bomo rešili ta problem, žal nismo sprejeli. V nadaljevanju smo se dotaknili tudi popravila orgel. Organist je dejal, da se morajo orgle čimprej popraviti, saj ne gre za nevemkakšne gromozanske vsote denarja. Ob koncu pa smo spregovorili še nekaj besed o današnji mladini in mladinskih srečanjih, ki naj bi tako kot lani potekala ob sobotah, ob 19h v župnišču. Vabljeni vsi mladi! Z določitvijo datuma naslednje seje, ki bo v petek, 28. novembra 2003 ob 19h in s sklepno molitvijo, smo se poslovili.

Štirinajste seje ŽPS-ja, ki je potekala 28. novembra v župnišču, se je udeležilo 11 članov. Študijski del je bil Duhovnik kot voditelj občestva. Seje sta se prvič udeležila tudi naša nova člana, Željko in Anica, ki smo ju prav lepo sprejeli in jima zaželeli veliko uspehov in vztrajnosti pri nadaljnjem delu. Župnik nam je najprej dal v vednost, da imamo v zabiski cerkvici nov oltar, v kutežovski cerkvici pa zakristijsko omaro. Darovalcem Jožetu Smrdelj in Kutežovcem se iz srca zahvaljujemo. V nadaljevanju smo se lotili prihajajočih se praznikov. Adventna spoved naj bi potekala 13. decembra v župnišču, od 16. - 20. decembra pa po vaseh. Jaslice naj bi se postavljale kot ponavadi: v podružnicah naj bi jih postavili sami vaščani, v farni cerkvi pa naj bi jih naredili učenci 7. in 8. razreda. Spet smo se dotaknili problema o novih figurcah. Pastirji in kralji naj bi bili že brez glav in že čas bi bil kupiti nove. Omenili smo tudi morebitne datume prihodnjih opasil:

- 21. marca 2004 v Kuteževem

- 27. junija 2004 v Zabičah

-  datum trpčanskega opasila pa je žal še vprašljiv, zaradi procesije Svetega Rešnjega Telesa, ki bi morala biti 12. junija. Tega dne pa naj bi bil tudi trpčanski shod, a vprašanje je če bodo lahko Trpčanci organizirali procesijo po maši. Naj vas spomnimo, da je bila v preteklih letih ta procesija na zabiski shod in so jo organizirali zabiski fantje. Prihodnje leto pa se Sv.R.T. prenese ravno na trpčanski shod. Zato je župnik dal Trpčancem možnost, da se odločijo, kdaj hočejo imeti opasilo.

Spregovorili smo tudi o birmi, ki naj bi bila zadnjo soboto v maju ali prvo soboto v juniju, v Podgrajah. Ker naj bi nas prihodnje leto obiskal škof, smo se odločili, da bi bila naslednja seja ŽPS-ja 27. februarja 2004, prva naslednja pa seja s škofom in sicer odvisno od njegovega prihoda (enkrat konec aprila).

V točki Pod razno smo nekaj besed spregovorili o prodaji zemljišča v Podgrajah. Škofija naj bi že pozitivno odgovorila na župnikovo pismo in sedaj je vse odvisno od pogajanj s sedanjim solastnikom. Dotaknili smo se tudi zelo pereče teme in sicer ropanja in kraje v naši župniji. Zgroženi smo bili, ko smo slišali, da naj bi mladina, ki spremlja maše v zakristiji, večkrat okradla škrapco. Župnik že sumi, kdo bi to lahko bil, a bo zaenkrat še malo počakal. Nekateri smo se na seji upravičeno pohecali, da je to resnično BOŽJI ROP. Zares neverjetno je, kaj si vse današnja mladina dovoli in večino krivde lahko mirne duše pripišemo staršem, ki svoje otroke vedno bolj cartajo. V poletnih mesecih je bila okradena tudi Lurška kapela. Storilci tega dejanja pa žal niso znani. Prav ob koncu seje pa je župnik podal mnenje, da naj bi se vsako leto za praznik Vseh svetih druga sveta maša darovala za našega pokojnega člana Vitomirja Celin.

SIMON SIMČIČ

 

 

 

KOĆANSKI OCVIRK:

 

NA REFERENDUMU SO NAS SPRAŠEVALI O ODPIRALNEM ČASU TRGOVIN –

MI PA SMO OSTALI BREZ NJIH.