21.6. | G | Macesje - Košutnikov turn |
19.6. | K | Krkavče - Krog nad Sečovljami |
16.6. | K | Turjak |
12.6. | K | Slavnik |
29.5. | G | Ušje |
21.5. | G | Soriški krogec |
14.5. | KG | Rastoka - pl. Klom - Gladki vrh |
12.5. | K | Pristava nad Stično |
7.5. | G | Kladivo - Toplar - Veliki vrh |
1.5. | G | Štegovnik |
23.4. | G | Košutna - Mokrica - Vrh Korena |
17.4. | T | Vrh nad Vodeno rupo - Kopica |
2.4. | T | Zvoh - Kalški Greben |
torek, 21.6.2011: Macesje, 2124 m - Košutnikov turn, 2133 m
nedelja, 19.6.2011: Krkavče - Sv. Peter - Krog nad Sečovljami
Vreme je bilo v celinski Sloveniji konec tedna zanič. Edino upanja je vzbujalo nedeljsko popoldne na Obali, kjer je napoved sicer kazila burja, vendar je njen stožec, kot vedno, potekal čez Trst, medtem ko sta bila Portorož in Dragonja na njenem obrobju. Hm, kaj je tam zanimivega? - Recimo, nekaj žigov Primorske planinske poti. :)
Štart od doma sem klasično zapacal, uspelo mi je šele ob pol 3h, zato sem moral že tako kratko turo dodatno skrajšati. V Seči sem se na kolo vsedel ob 16:20 in se do Sečovelj zapeljal po kolesarski poti, ki poteka po trasi nekdanje železniške proge Porečanke. Pri Dragonji sem uprizoril neuspešno, zato pa toliko bolj čudaško iskanje spodmolov. Med drugim sem glavno cesto prečkal kar za mejnim prehodom. Na vstopu v mejno dolino Dragonje sta me nasmejala policaja v parkiranem avtomobilu za grmovjem; prizor iz vica! :)) Pozneje se je izkazalo - srečal sem ju namreč še dvakrat - da sta bila na resnem obmejnem patruljiranju. Cesta skozi dolino je bila še vedno makadamska, strmi vzpon proti Krkavčam (natančneje: zaselku Sv. Maver) pa že asfaltiran. Takoj nad hišami se desno odcepi kolovoz v Krkavče, ki sem ga prepoznal kot mesto "zločina", na katerem bi se bil leta 2005 med pitjem zvrnil po bregu - če me ne bi zadržalo gosto bodikavo grmovje... Prvo dobrodošlico so mi v Krkavčah pripravili psi, drugo pa najstarejši prebivalec vasi, Pavel po imenu. Udaril je dolgo nakladanje, med katerim sva obdelala pol Gorenjske in (meni sicer neznanega) besniškega župnika, sledil je nekakšen liker iz žižul (dober!), nato pa še podrobno vodenje skozi cerkev, kateri baje ne manjka unikatnosti. Tako je, med drugim, trdil, da je edina cerkev na živi skali na celem svetu (a i šire) ...
"Turistični vložek" mi je pobral pol ure, zato sem lahko, po Pomjanu, od načrta ture črtal že drugo točko - Padno. Na vzponu nad vasjo sta mi družbo delala domača mulca na (prevelikih) gorcih, preoblačenje pri pokopališču pa sem združil z ogledom nagrobnikov. Sledil je kratek ovinek v desno, do krkavškega kamna s podobo častilca sonca, ki ga je Pavel prej omenjal kot nekakšen hudičev kamen, hihi.
Do Nove vasi sem nameraval priti po bližnjici, a sem prvi kolovoz (table za pešpot) cincarsko izpustil, kar se je seveda končalo z vožnjo naokoli, po asfaltu. V Sv. Petru imajo sredi vasi zanimiv prireditveni oder, muzejska Tonina hiša pa je, žal, odprta le nekaj ur sredi dneva, zato sem tam izvisel. Sledil je strm spust v Dragonjo ter ravninsko prečenje do zaselka Pišine v vznožju Kroga, kjer sem najprej zavil po kolovozu proti desni, za zadnjo hišo pa levo v "stransko dolinico". Vzpon je imel sprva še kar dobro podlago, nato pa začel postajati vse bolj razrit. Ni dolgo trajalo, pa se je na sredi pojavil globok, od hudourne vode izjeden jarek. Nekaj časa se je še dalo kolesariti, na koncu pa ni bilo druge kot porivati. Na srečo ne dolgo, saj sem na višini 100 m (uuuu!) trčil na lep makadam. Preostanek vzpona bp. Vrh me je dodobra presenetil s prostornostjo in pravo malo "haciendo", sestavljeno iz treh dolgih vzporednih hiš, v večjem delu zelo zapuščenih, ne pa tudi brez prebivalcev. H koncu tretje stavbe je pripeta cerkvica sv. Onofrija (prvič slišal zanj!), pri kateri naj bi me čakal žig, o katerem pa, tako kot je bilo že z ostalimi, ni bilo ne duha, ne sluha.
Z nagradnim skokom v morje žal ni bilo nič, saj je sonce ob mojem prihodu na rt ravno zašlo. Na eni od ličnih klopic me je razveselila domiselna spominska ploščica Juretu Robiču.
arhiv: Dragonja s kolesom, 1998 in 1999
nedela, 12.6.2011: Slavnik, 1028 m
nedela, 29.5.2011: Ušje, 1820 m
Da sem se znova znašel v tem kotičku, je bilo potrebnih neverjetnih 12 let (Trentski Pelc - Srebrnjak, 1999) in pa ogled nekega stanu v Zadnji Trenti.
Začetek ture je bil tokrat seveda gladek; pri cerkvici čez brv in po obsoški poti 500 m navzdol (prvi desni odcep pelje k plezališču, mi pa moramo še mimo travnika in čez stranski potok - "našo" lovsko stezo najdemo nekaj metrov za njim). Zalomilo se je, ko se 100 m više steza dotakne fascinantnega korita nad slapom. Tu je bila ob mojem prvem obisku za varen prehod pripeta vrv, ki je zdaj ni več. Kar sicer ni pomembno, saj smo potok seveda nameravali prečkati šele 150 m više, na vrhu korit. Žal tega nismo pravočasno povedali našima "vrečama bolh in kosti", ki sta suvereno švignili na drugi breg. Nazaj pa nista več upali ... Aleš je bil nazadnje prisiljen splezati k njima, upajoč, da bo strmo pobočje dovolilo vzpon do stezice, po kateri sva na ono stran kulturno prišla preostala dva. Na srečo ni bilo težav.
V glavnem, po razhodu z lovsko stezo na Staro Utro (pod pritlično prežo) naša steza vodoravno preči do potoka, 50 m za njim pa je treba zaviti navzgor (pri drevesu, na katerega je pribit košček rdeče plastike). Naslednjih 400 m se vzpenjamo na divje, saj je vsaka sled stare steze, ki jo opazimo, bolj kot ne plod naše domišljije. Vendar orientacija vseeno ni prehud zalogaj, saj lahko - če smo stezosledsko zverzirani - ves čas sledimo rumenim oznakam na skalah. Pomoč za "barvno slepe": enostavno se držati desno ob plitvi grapici/žlebu.
Nad tem žlebom, na višini 1350 m, nas dolga jeklenica usmeri v levo. Za robom prečimo še naprej vodoravno v isti smeri, dokler na drugem robu končno ne stopimo iz gozda. Naslednjih 250 višinskih metrov je ključ ture. Oznak ni več, svet je nepregleden, zato so nujne brezpotniške izkušnje. Lakoničen opis se glasi: slediti logičnim, najlažjim prehodom poševno proti desni. Edina oblika terena, ki se jo izplača omeniti, je nekakšen kratek kotličast žleb (1560 m), spodaj prekrit z grobim meliščem, na vrhu pa prehaja v strm prehod. Melišče je treba vodoravno prečiti in nadaljevati z vzpenjanjem šele na travah za prvim robom. Malo višje nas na večji ploščati skali celo pozdravi rumena oznaka. Nad njo dosežemo rob ruševja. Zdaj pa pozorno, zadeti moramo vstop poti, ki pelje skozenj, sicer smo nasrkali :-). Pravzaprav niti ni težko. Samo brez rinjenja z glavo skozi zid! Pod ruševjem se vzpenjamo poševno navzgor (proti desni, seveda) in zanesljivo bomo vstopili v prehod! Le-ta nas skozi zeleno morje popelje v divjem cik-caku, vendar praktično brez molže. V dilemi je treba samo pogledati, kje so odrezane veje!
Krasna tura za stezosledce in ljubitelje brezpotij. Samota zagotovljena, razgledi vrhunski. V vročini se ji je, se razume, treba na daleč ogniti ;).
sobota, 21.5.2011: Soriški krogec: Šavnik - Možic - Slatnik - Lajnar - Dravh
sobota, 14.5.2011: Rastoka - planina Klom - Gladki vrh, 1667 m
četrtek, 12.5.2011: Pristava nad Stično, 695 m
kolo: Janče - Kucelj - Pristava, 10.8.2008
sobota, 7.5.2011: Kladivo, 2094 m - Kofce gora, 1967 m - Toplar, 2000 m - Veliki vrh, 2088 m
nedelja, 1.5.2011: Štegovnik, 1692 m
Zelo lep krog, ki ga je moč dodatno obogatiti z vključitvijo Ruša in obeh Javornikov. Do jase z vikendom bi šlo lepo tudi s kolesom. Pravzaprav kar do odcepa posprejane vlake (1250 m).
nedelja, 23.4.2011: Košutna, 1974 m - Kompotela, 1989 m - Mokrica, 1853 m - Vrh Korena, 1999 m - Zvoh, 1972 m
nedelja, 17.4.2011: Vrh nad Vodeno rupo, 1995 m - Kopica, 2190 m
sobota, 2.4.2011: Kalški Greben, 2224 m
Ker je krvavški GRS-jevec Grega dobro poznal začetek obratovanja žičnic, smo iz Sp. Besnice štartali šele ob 6:20. Ni sicer računal na veleslalomsko tekmo, vseeno pa smo na Zvoh prišli še dovolj zgodaj. Kazalo je celo, da bomo s Kalškim grebenom opravili nepričakovano hitro, saj smo v manj kot uri pustili pod seboj polovico vzpona, vendar je bil to račun brez trdega, strmega žlebu proti Dolgi njivi, ki nam je namesto uživaške smuke pripravil psiho vložek. Kemični Ali se ni dal motiti, kar je bilo seveda pričakovano, ob opazovanju drsalne tehnike obeh "vreč bolh in kosti", ki sta slepo drveli za njim, pa smo ostali samo mižali. Vsak spodrs bi se končal s toboganom v ... Jaz sem raje posnemal Tončka in Grego, ki sta se že na sedlu odločila za cepin in dereze, robniki mojih mehkih hagank so namreč komaj kaj držali. Celo v položnem vznožju, kjer sem spet stopil na smuči, je bil vsak zavoj, neverjetno, povsem na meji.
Vzpon na Kalški greben ne bi mogel biti bolj kontrasten. Sonce je tako švasalo, da sem se sredi valovite planote preoblekel kar v kratke hlače.
Turni smučar, ki je prišel prvi za nami na vrh, mi je prinesel "izgubljene" dereze, ki sem jih bil, naveličan nepotrebnega tovorjenja, 100 m pod vrhom odložil v sneg ob gazi. :))
Spust se je začel odlično, vršna vzpetina je bila idealno popuščena. Manj srečne roke sva bila midva z Alešem pri izbiri nadaljevanja, namesto po osrednjih dolcih sva namreč sledila smučinam jutranjikov Klemena in Janeza, ki sta zavila pod levi greben. Sneg je bil sicer, kljub razmeroma pozni uri, še naprej zelo dober, smučarsko pa je uporabnejša običajna sredinska smer. Za dodatek smo zavozili še pod širokim sedlom pod Vrhom Korena - levi bok dolinice nas je namreč pripeljal do sedelca nad Dolgo njivo, pod katerim smo namesto snežne strmine ugledali kopno potko čez visoko pečevje. Iztek do lovske koče je bil edini del ture, kjer je bilo treba riti po gnilcu.
Po plažnem vložku na planini se je Grega odločil slediti Klemenu in Janezu v grapico nad lovsko kočo (v strahu pred kako pošiljko na glavo jo je odpikal šprintersko), ostali pa smo se opredelili za ležernejše prečenje Zvoha po smeri markirane steze. Do spodnje ravnice planine smo se še zapeljali, potem pa na smuči ponovno pritrdili pse. Za razliko od ostalih, so moji zdržali le do značilne stene, zato sem vzpon opravil peš. Gredina je bila veliko manj izpostavljena kot običajno, saj je bil njen spodnji del večinoma kopen (ob zdrsu bi se ustavil v ruševju), tako da je večjo previdnost zahtevalo samo nekaj kratkih mest. 150-metrsko prečenje od SZ grebena do ograje smučišča je postreglo z nekaj vdori do jajc, v žlebu pred ograjo smo obudili spomin na moj zgodovinski zdrs - hrbtno in z glavo navzdol - proti bližnjemu robu stene, Spomladanska proga je navdušila s fenomenalnimi pogoji in že smo bili pri Rozki. Dve pirovski rundi sta bili slaba izbira edino za glasilke našega Kovačevega študenta, ki je posledično na večerni predstavi besniškega mjuzikla domnevno prikazal podpovprečno predstavo. V resnici so edino zaresno razočaranje pripravile ferajnovke in Besnčanke, ki so prišle brez tangic in modrcev za metanje na oder. Pih! Bolj zadovoljni smo bili z zakusko po predstavi, pri čemer je bil obsodbe vreden le topel pir.