RAZLIKA MED JELKO IN SMREKO
Bliža se čas božičnih in novoletnih praznikov in mnogi med nami bomo svoja stanovanja okrasili z jelkami in smrekami.
Kako pa razlikujemo jelko in smreko?
Ločita se lahko že od daleč in sicer po obliki krošnje. Smreka ima stožčasto krošnjo z lepim vrhom, jelka pa ima piramidast ali valjast vrh. Stara stebla imajo vrh nekako raven in na pogled kaže kot, da imajo vrh odrezan. Pri obeh pa so veje razporejene v vretenasto obliko, vendar so pri smreki sabljasto zavite proti vrhu, pri jelki pa so skoraj ravne. Vendar vam ti podatki pri nakupu dreves ne bo v veliko pomoč, ker se prodajajo v glavnem mlade rastline, pri katerih te razlike niso tako jasno izražene.
Pri nakupu ste lahko pozorni na iglice, ki so pri jelki razporejene v obliki zob glavnika in so ploščate, na zgornji strani so temno zelene barve, na spodnji strani pa imajo dve beli progi.
Smreko in jelko ločimo tudi po storžih in sicer po njihovi legi. Pri smreki visijo storži navzdol in po razsutju semena celi odpadejo s stebla, pri jelki pa nekako sedijo na vejah kot pokončne sveče, pri razsutju semen pa razpadejo in ostanejo na vejah le v obliki vretena.
Če boste kupovali rastline s korenino, je ne pozabite takoj po koncu praznikov posaditi na vrtu, ali pa takoj po nakupu v večjo posodo ali lonec z zemljo. Če tega ne boste naredili pa morate vseeno zaščititi korenino pred izsušitvijo in preprečiti odmrtje rastline. Prav tako rastlina ne sme biti v preveč toplem prostoru, ker se bodo iglice začele prezgodaj vsipati.
Tisti, ki se boste odločili, da boste jelko ali smreko posadili po praznikih na vrtu, pa morate biti pozorni na naslednje stvari:
Za sajenje izberite dan ko ni vetra, ko tla niso zmrznjena in ko temperatura ni nižja od 0 C. Izkopljite jamo, ki bo imela premer 60 cm in globino 50 cm, dno jame je treba razrahljati z lopato. Na dno jame položite korenino rastline skupaj z zemljo ki jo obdaja, tako, da bo koreninski vrat v isti ravnini kot je rasel in vse skupaj zagrnite z zemljo. Presajeno rastlino morate obilno zalivati z vodo. Smreki (najpogosteje je to navadna smreka Picea abies) najbolj ugajajo ilovnata, rahla in peščena tla. Odporna je na mraz in jo lahko posadimo tudi na prostore, ki niso zaščiteni pred mrazom.
Jelka (Abies alba) pa bolje uspeva na globokih in s humusom bogatih tleh in je na mraz manj odporna kot smreka.
Zlatko Krasnič