24th Ljubljana Cup

.    

FAI INTERNATIONAL
SPACE MODELLING COMPETITION

24th LJUBLJANA CUP
Ljubljana, October 25th - 27th, 2002

RESULTS


Final results for category S6B-WC

Place

St.No.

Name and surname

Country

Team

Flight 1

Flight 2

Flight 3

Total

1

45

Igor Štricelj

SLO

Vega 1

195

156

240

591

2

6

Jerzy Boniecki

POL

POL 1

154

235

159

548

3

7

Jerzy Kolodziej

POL

POL

163

155

148

466

4

29

Predrag Hluchy

SLO

Komarov

153

170

140

463

5

26

Jaromir Chalupa

CZE

Šenov

128

155

164

447

6

31

Miha Čuden

SLO

Komarov

140

165

138

443

7

44

Urban Močnik

SLO

Vega 3

120

154

168

442

8

25

Vitaly Mayboroda

RUS

Rusija

163

137

121

421

9

43

Drago Perc

SLO

Vega 1

135

137

148

420

10

24

Vladimir Khokhlov

RUS

Rusija

153

112

154

419

11

51

Boris Jenko

SLO

Vega 2

155

131

130

416

12

30

Anton Šijanec

SLO

Komarov

136

143

135

414

13

53

Rok Žunič

SLO

Apollo

112

170

129

411

14

5

Krzysztof Przybytek

POL

POL 1

124

145

132

401

15

46

Borut Lendaro

SLO

Vega 1

126

137

138

401

16

52

Uroš Jenko

SLO

Vega 2

145

102

147

394

17

2

Michal Filas

POL

POL 2

108

155

126

389

18

50

Marjan Jenko

SLO

Vega 2

167

220

0

387

19

4

Ryszard Gorka

POL

POL 2

122

125

136

383

20

21

Romano Šuti

CRO

CRO 1

146

119

117

382

21

1

Pawel Janisiewicz

POL

POL 1

120

124

135

379

22

48

Kristjan Crnoja

SLO

Apollo

122

109

142

373

23

47

Luka Švajger

SLO

Apollo

96

150

119

365

24

10

Mihael Pavlović

CRO

Bjelovar

84

130

150

364

25

3

Maciej Sikora

POL

POL 2

93

123

139

355

26

19

Edgars Žvirgzdis

LAT

Latvia

98

153

104

355

27

57

Vladimir Čipčić

YUG

YU

105

124

120

349

28

56

Ivan Bonić

CRO

CRO 2

112

102

135

349

29

22

Jozo Ivančić

CRO

CRO 1

110

124

111

345

30

12

Tomislav Sokač

CRO

Bjelovar

78

98

151

327

31

9

Stuart Lodge

GBR

BSMA

97

105

109

311

32

36

Šime Bašić

CRO

Obrovac

103

94

99

296

33

40

Martin Maglica

SLO

MMK Logatec

52

115

103

270

34

39

Simon Urbas

SLO

MMK Logatec

52

103

111

266

35

23

Zdravko Ivančok

CRO

CRO 1

126

123

0

249

36

37

Biloglav Mato

CRO

Obrovac

119

0

115

234

37

38

Robert Bečaj

SLO

MMK Logatec

125

0

105

230

38

35

Zoran Čolić

CRO

Obrovac

108

114

0

222

39

54

Davor Ištvanić

CRO

CRO 2

102

0

107

209

40

55

Krunoslav Županić

CRO

CRO 2

0

98

96

194

41

20

Hrvoje Čajkovac

CRO

CRO 3

66

65

42

173

42

16

Dario Bartulović

CRO

CMM ZTK ST

51

51

50

152

43

14

Ivo Rogić

CRO

CMM ZTK ST

40

0

60

100

44

15

Lara Rogić

CRO

CMM ZTK ST

43

0

33

76

45

17

Egon Engelsberger

SLO

Komarov

0

12

/

12

46

11

Đorđe Dobrinić

CRO

Bjelovar

0

0

0

0

FAI Jury: Roman Ložar, SLO, Tomaš Sladek, CZE, Krešimir Pavleš, CRO
President of the Organising Committee: Jože Čuden, SLO
Contest Director: Anton Šijanec, SLO

.(c) ARK Komarov 2002