13. svetovno prvenstvo raketnih modelarjev (10.-17.9.'00)

Letošnjega svetovnega prvenstva v Liptovskem Mikulašu na Slovaškem se je udeležila 17-članska državna reprezentanca Letalske zveze Slovenije, ki so jo sestavljali reprezentanti iz štirih slovenskih klubov: Astronavtsko raketarskega kluba Vladimir M. Komarov iz Ljubljane (8 članov), Astronavtičnega in raketnega kluba Vega iz Sevnice (2 člana), Modelarsko maketarskega kluba Logatec (3 člani) in Astronavtsko raketarskega kluba Apollo iz Novega mesta (2 člana), mednarodni sodnik za makete (Primož Kuhar) in sodnica časomerilka (Elizabeta Ambrožič).

Od skupno sedmih kategorij so člani nastopili v šestih in mladinci v petih ter osvojili osem medalj, kar je po številu doslej izenačen najboljši dosežek s SP v Lesznu na Poljskem leta 1994. Skupni izkupiček je 2 zlati, ena srebrna in pet bronastih medalj, od tega štiri posamezno in štiri ekipno, šest v članski in dve v mladinski konkurenci.

Na 13. SP je nastopilo okoli 300 tekmovalcev in sodnikov iz 20 držav: Češke, Italije, Japonske, Jugoslavije, Kitajske, Latvije, Litve, Makedonije, Nizozemske, Nemčije, Poljske, Romunije, Rusije, Slovaške, Slovenije, Španije, Švice, Ukrajine, Velike Britanije in ZDA.

Člani slovenske reprezentance raketnih modelarjev so ponovno dokazali svojo visoko športno raven, saj že od osamosvojitve Slovenije neprekinjeno ostajajo v samem vrhu svetovnega raketno modelarskega športa. V obdobju samostojne Slovenije so člani slovenske reprezentance raketnih modelarjev osvojili preko dvajset odličij na svetovnih in evropskih prvenstvih, od tega kar pet naslovov svetovnih prvakov. Pri tem nedvomno pomaga povezano delo vseh članov reprezentance, kakor tudi požrtvovalno delo z mladimi, ki večinoma črpajo znanje in izkušnje od najboljših na svetu, svojih starejših reprezentančnih kolegov.

Raketno modelarstvo je tehnični šport, ki sistemsko, na nivoju države ni enakopravno obravnavan. To nedvomno ni ustrezno, saj so doseženi rezultati vrhunski in veliko pripomorejo tudi k promociji Slovenije v svetu. Omeniti velja tudi, da prvo zlato odličje s svetovnega prvenstva osvojeno za novo Slovenijo, pripada ravno raketnim modelarjem. Zato velja poudariti da so stroške priprav in udeležbe na SP reprezentanti pokrili večinoma iz lastnih sredstev, delno pa so jim priskočili na pomoč Letalska zveza Slovenije, Mestna zveza društev za tehnično kulturo, Zveza za tehnično kulturo Slovenije, Mesto Ljubljana in nekateri sponzorji: Belinka d.d., Geodetski zavod RS, Unihem d.o.o., Kosterov d.o.o in Atet d.o.o.


Sestava ekip državne reprezentance Letalske zveze Slovenije na 13. svetovnem prvenstvu za člane in mladince:

ČLANI: KLUB: MLADINCI: KLUB:
S1B   S1B  
Jože Čuden ARK Komarov Gregor Šterk ARK Apollo
Anton Šijanec ARK Komarov Luka Švajger ARK Apollo
Tomaž Kogej ARK Komarov Robert Bečaj MMK Logatec
S3A   S3A  
Andrej Vrbec ARK Komarov Gregor Šterk ARK Apollo
Drago Perc ARK Vega Luka Švajger ARK Apollo
Miha Kozjek ARK Komarov Simon Urbas MMK Logatec
S4B   S4B  
Jože Čuden ARK Komarov Simon Urbas MMK Logatec
Miha Kozjek ARK Komarov Miha Čuden ARK Komarov
Igor Štricelj ARK Vega Robert Bečaj MMK Logatec
S5B   S5B  
Jože Čuden ARK Komarov -  
Miha Kozjek ARK Komarov -  
Mateja Kozjek ARK Komarov -  
S6A   S6A  
Igor Štricelj ARK Vega Miha Čuden ARK Komarov
Jože Čuden ARK Komarov Gregor Šterk ARK Apollo
Matevž Dular ARK Komarov Luka Švajger ARK Apollo
S7   S7  
-   -  
-   -  
-   -  
S8E   S8E  
Ivan Turk MMK Logatec Robert Bečaj MMK Logatec
Igor Štricelj ARK Vega -  
-   -  

Vodstvo reprezentance sestavljajo: Jože Čuden (vodja reprezentance), Anton Šijanec (pomočnik vodje reprezentance), Drago Perc (trener), Miha Kozjek (trener mladincev) in Ivan Turk (pomočnik trenerjev).


Uvrstitve slovenskih reprezentantov na 13. SP v raketnem modelarstvu:

Člani: 

Rakete za doseganje višine (S 1 B):

Posamezno Ekipno - Reprezentanca Slovenije

1. mesto

Jože Čuden

12. mesto

Tomaž Kogej 3. mesto

22. mesto

Anton Šijanec

Rakete s padalom (S 3 A):

Posamezno Ekipno - Reprezentanca Slovenije

1. mesto

Drago Perc

3. mesto

Andrej Vrbec 2. mesto

23. mesto

Miha Kozjek

Raketoplani (S 4 B):

Posamezno Ekipno - Reprezentanca Slovenije

38. mesto

Miha Kozjek
44. mesto Jože Čuden 16. mesto
47. mesto Igor Štricelj

Makete za doseganje višine (S 5 B):

Posamezno Ekipno - Reprezentanca Slovenije

9. mesto

Jože Čuden

10. mesto

Mateja Kozjek 3. mesto

11. mesto

Miha Kozjek

Rakete s trakom (S 6 A):

Posamezno Ekipno - Reprezentanca Slovenije

11. mesto

Matevž Dular

16. mesto

Igor Štricelj 6. mesto

23. mesto

Jože Čuden

Radijsko vodeni raketoplani (S 8 E):

Posamezno Ekipno - Reprezentanca Slovenije

10. mesto

Ivan Turk

21. mesto

Igor Štricelj 9. mesto

 

Mladinci: 

Rakete s padalom (S 3 A):

Posamezno Ekipno - Reprezentanca Slovenije

3. mesto

Simon Urbas

11. mesto

Gregor Šterk 3. mesto

23. mesto

Luka Švajger

Raketoplani (S 4 B):

Posamezno Ekipno - Reprezentanca Slovenije

23. mesto

Simon Urbas

31. mesto

Miha Čuden 11. mesto

34. mesto

Robert Bečaj

Rakete s trakom (S 6 A):

Posamezno Ekipno - Reprezentanca Slovenije

7. mesto

Miha Čuden

26. mesto

Gregor Šterk 6. mesto

27. mesto

Luka Švajger

Radijsko vodeni raketoplani (S 8 E):

Posamezno Ekipno - Reprezentanca Slovenije

5. mesto

Robert Bečaj 5. mesto


.

(c) ARK Komarov 2000