Centro di ricerche scientiche della
Repubblica di Slovenia, Capodistria
Science and Research Centre of the Republic of Slovenia, Koper
Garibaldijeva 18, 6000 Koper
tel.: 05/663 77 00
faks: 05/663 77 10
http: //www.zrs-kp.si
e-mail: zrs@zrs-kp.si
Izhodišča razvojnega in raziskovalnega dela Znanstveno-raziskovalnega središča Republike Slovenije Koper temeljijo na dejstvih, hipotezah in problemih, ki izhajajo iz naravnih in družbenih značilnosti jugozahodne Slovenije, izrazitega kontaktnega območja slovenskega narodnostnega in geografskega prostora. Ta prostor je v svojih časovnih, družbenih in geozičnih razsežnostih naraven laboratorij, ki raziskovalca spodbuja k opazovanju, analizi, interpretaciji in sintezi različnih problemov in danosti v preteklosti in sedanjosti.
Vendar raziskovati ni edini in temeljni namen mladega raziskovalnega inštituta. V prostoru, kjer raziskovalna dejavnost v preteklosti ni bila formalizirana, razen v različnih odtenkih kot odboj drugih bolj ali manj oddaljenih centrov – od akademij poznega srednjega veka, ki so posnemale ustvarjalnost in odprtost renesančnih idej, do različnih regionalnih raziskovalnih odborov, ki so delovali do nedavnega na principih samoupravljanja v raziskovanju – je spodbujanje raziskovalnih potreb v prostoru, uveljavljanje znanstvenih pristopov v scenarije razvoja ter spodbujanje mladih, hevristično usmerjenih ljudi pomembno poslanstvo. Trideset let biološkega raziskovanja morja (Morska biološka postaja Portorož), raziskovalni dosežki posameznih strokovnjakov (oljkarji) in društev (člani Zgodovinskega društva za južno Primorsko) je sicer humus, na katerem je ZRS Koper pognal svoje korenine, vendar je večino ledine bilo potrebno šele zorati.
V zgodovinski danosti zadnjega desetletja je zagnani in angažirani skupini strokovnjakov, ki so se združili v trdno jedro ZRS-ja, uspelo s tesnim povezovanjem z vsemi dejavniki razvoja v ožjem (primorskem in slovenskem) in širšem (severnosredozemskem, srednjeevropskem) prostoru ne le uveljaviti lastne dosežke raziskovanja, temveč s svojim raziskovalnim nemirom tudi sprožiti plaz potreb po »avtogenem« spreminjanju v njem in iskanju rešitev za bodočnost (nastajanje visokošolskega središča, iskanje ustreznih obmejnih scenarijev v integracijskih procesih, dolgoročno planiranje razvoja posameznih okolij, uveljavljanje sredozemskih kmetijskih kultur, vključevanje mladih v znanstveno delo, znanstveno publiciranje, vključevanje Primorske v evropske informacijske sisteme). V naštetih dejavnostih je ZRS Koper bodisi nosilec bodisi partner ali svetovalec in mentor. S tem je izpolnil poslanstvo, ki so mu ga zaupali ustanovitelji, ter prispeval k razvijanju intelektualnega potenciala, obenem pa odprl možnosti, da ta potencial v tem okolju tudi ostane.
Osnovna raziskovalna dejavnost ZRS Koper poteka v okviru raziskovalnega programa »Interdisciplinarni vidiki sredozemske Slovenije in evropskih stičnih prostorov«, v okviru katerega so se oblikovali naslednji raziskovalni inštituti:
§ Inštitut za sredozemske humanistične in družboslovne študije – ukvarja se z zgodovinsko-antropološkimi študijami in jezikoslovnimi, družboslovnimi in prostorskimi študijami.
Zgodovinsko-antropološke študije – usmerjene so k preučevanju človeka in družbe, in sicer različnih kvalitativnih problemov in danostih jugozahodne Slovenije kot družbeno-kulturnega »kontaktnega« prostora v preteklosti in sedanjosti. Regionalna zgodovina s posebnim poudarkom na zgodovini Slovencev v istrskem prostoru in v zamejstvu ponuja izziv raziskovalcem, ki se mu v času političnih in družbenih sprememb ni mogoče odreči. Prepletenost in součinkovanje znanstvenih dognanj v preteklosti in danes so dragocen vir podatkov preučevalcem družbenih gibanj v Sloveniji in na tujem.
Jezikoslovne, družboslovne in prostorske študije – v njihovem okviru raziskovalce zanimajo regionalni družbeno-ekonomski vidiki in značilnosti, ki so vezani na regionalne posebnosti, na mednarodni in širši geopolitični položaj jugozahodne Slovenije. Značilna področja (gentrikacija mestnih jeder, prednosti malega gospodarstva v evropskem prostoru, ekološki vidiki cestnega in morskega prometa, prednosti pristaniških dejavnosti, eko-turizem, mnoge druge ekonomske in družbene storitve) bodo še naprej teme temeljnih in aplikativnih raziskav ZRS-ja.
§ Inštitut za biodiverzitetne študije – usmerjen je v preučevanje naravnih specičnih danosti jugozahodne Slovenije kot edine mediteranske in obmorske pokrajine v Sloveniji, v svojem aplikativnem raziskovalnem delu pa pokriva tradicionalno območje Primorske in Slovenske Istre ter širši sredozemski prostor.
§ Inštitut za sredozemsko kmetijstvo in oljkarstvo – raziskave v okviru tega inštituta so usmerjene k preučevanju naravnih danosti jugozahodne Slovenije kot edine mediteranske in obmorske pokrajine v Sloveniji z vidika možnosti za razvoj oljkarstva in sredozemskih kmetijskih panog.
Izobraževalna dejavnost. V okviru bodočih evropskih scenarijev bo znanost nenadomestljiva družbena in razvojna komponenta, ki bo v povezavi z visokim šolstvom lahko najprej neposredno pripomogla k sami zični in demografski revitalizaciji posameznega območja, nato pa še posredno prispevala k povezovanju in uveljavljanju celotne regije v nacionalnem in evropskem kontekstu. Na področju raziskovanja in človeških potencialov je ZRS Koper predviden za bodočo članico Univerze na Primorskem, na izobraževalnem področju zlasti kot podpora obstoječim in oblikujočim se do- in podiplomskim študijskim programom ali kot samostojni oblikovalec teh programov.
Z oblikovanjem univerzitetnih programov in usposabljanjem svojih raziskovalcev in mladih raziskovalcev za pedagoško delo bo ZRS Koper doprinesel k znanstveno usmerjeni novi slovenski univerzi, ki bo ponujala študentom alternativne, na regionalno speciko navezane programe, pri tem pa omogočala interdisciplinaren, mednarodni primerljivosti odprt študij.
V okviru izobraževalne dejavnosti ZRS Koper posveča veliko pozornosti tudi mladinskemu (osnovnošolskemu in srednješolskemu) raziskovanju in izobraževanju odraslih (npr. Poletni tečaji slovenskega jezika na Slovenski obali »Halo, tukaj slovenski Mediteran!«).
§ Usposabljanje mladih raziskovalcev. Pridobivanje novih, mladih raziskovalcev je med najpomembnejšimi nalogami središča. Na pristojnem ministrstvu si ZRS vsako leto prizadeva, da pridobi za uspešne diplomante, ki vidijo svojo življenjsko pot v raziskovalni sferi, status mladega raziskovalca.
§ Založništvo Annales. Poleg periodičnih publikacij (znanstvene revije Annales, zbornikov Acta Histriae, Glasnika ZRS Koper in Mladega glasnika ZRS Koper) izhajajo v založništvu Annales še monograje v okviru zbirke Knjižnica Annales in Knjižnica Annales Majora ter še nekatera knjižna dela znanstveno-strokovnega značaja izven rednih zbirk.
§ Euro Info Center, ki deluje v okviru ZRS Koper, ima med drugimi naslednje naloge in cilje: promocijske aktivnosti ter osveščanje javnosti o zadevah Evropske unije, posredovanje informacij in storitev malim in srednjim podjetjem, omogočanje partnerskih povezav.
§ Nacionalni sekretariat Interreg IIIB CADSES je pobuda Evropske unije, ki zadeva transnacionalno sodelovanje na področju prostorskega planiranja in regionalnega razvoja. ZRS Koper je v letu 2000 prevzel izvajanje nalog nacionalnega sekretariata za Interreg IIIB za območje CADSES (Central, Adriatic, Danubian and South-East European Space), ki vključuje 18 držav: Avstrijo, Bivšo jugoslovansko republiko Makedonijo, Bolgarijo, Bosno in Hercegovino, Češko, Grčijo, Hrvaško, Italijo, Jugoslavijo, Madžarsko, Moldavijo, Nemčijo, Poljsko, Romunijo, Slovaško, Ukrajino in Slovenijo.
§ INDOK in knjižnična dejavnost. Hitro in učinkovito vključevanje v internet ter COBISS skozi mrežo ARNES, vnos bibliografskih podatkov, katalogiziranje publikacij, pridobivanje znanstvenih publikacij z izmenjavo, ekonomično, neposredno in celostno informiranje raziskovalcev o novostih njihove znanstvene discipline so glavne dejavnosti INDOK službe pri ZRS Koper.
46-članski kolektiv raziskovalcev in sodelavcev ZRS Koper je relativno mlad (povprečje 36 let). V njem je ne le intelektualni potencial, temveč tudi volja in hotenje pionirjev, ki si navkljub skromni podpori države prizadevajo za kakovost raziskovalnih dosežkov in raziskujejo v vse prej kot dobrih razmerah. Bodri jih podpora lokalnih uprav in primorskega gospodarstva, zadovoljstvo ob doseženih rezultatih in vzajemno součinkovanje vloženega truda in odziva okolja, v katerem delujejo.
Na ZRS Koper je zaposlenih 34 raziskovalcev (4 znanstveni svetniki, 3 višji znanstveni sodelavci, 6 znanstvenih sodelavcev, 3 asistenti z doktoratom, 4 asistenti z magisterijem, 4 mladi raziskovalci v kontinuiranem doktorskem študiju in 2 mlada raziskovalca na magistrskem študiju, 4 asistenti, 2 višja raziskovalno-razvojna asistenta ter 2 strokovna sodelavca v humanistiki), 3 mladi raziskovalci na magistrskem študiju pa na ZRS Koper delujejo prek gospodarstva, kjer so sicer zaposleni. V upravi so zaposleni poleg direktorja, ki je tudi raziskovalec, in upravnih delavcev še: informator dokumentalist, svetovalec za informiranje, bibliotekar in 2 računalnikarja. ZRS Koper ima Znanstveni svet, to je najvišji strokovni organ zavoda, in Upravni odbor, ki je upravni organ. Podatke o naših projektih dobite na spletni strani, vsi raziskovalci pa so na voljo mladim v raziskovanju (šolarjem in dijakom, prijaviteljem raziskovalnih nalog) na sedežu središča. V Cobissu so bibliografske reference raziskovalcev, katerih imena prinaša predstavitev ZRS-ja na http: //www.zrs-kp.si. Pripravljamo tudi različne povezave na internetu s sodelavci v raziskovalnih projektih.