Fornače 41, 6330 Piran
tel.: 05/674-53-06
Morska biološka postaja (v nadaljevanju MBP) iz Pirana je bila ustanovljena leta 1969, kot samostojna enota biološkega inštituta Univerze iz Ljubljane. Sedež prve postaje je bil v vili na Sončni poti 10 v Portorožu.
Ko je Inštitutu za biologijo uspelo pridobiti v uporabo prostore nekdanje tovarne Salvetti, je kmalu zatem del teh prostorov s pomočjo Raziskovalne skupnosti in drugih republiških in krajevnih virov denarja uspel preurediti v sodobnejšo stavbo. Leta 1980 se je MBP dokončno preselila v stavbo neposredno ob morju, se za nekaj let preimenovala v Morski raziskovalni in izobraževalni center (MRIC), nato pa spet privzela prvotno ime.
Morska biološka postaja je raziskovalna enota v okviru Nacionalnega inštituta za biologijo iz Ljubljane. Je edina slovenska znanstvena ustanova, ki se ukvarja z raziskovanjem morja in spremljanjem njegove kakovosti. Na MBP je zaposlenih 13 raziskovalcev, 3 mladi raziskovalci in 7 tehnikov. Razdeljeni so v štiri skupine, ki raziskujejo planktonsko in bentoško bioprodukcijo, dinamiko gibanja vodnih mas in biogeokemična svojstva recentnega sedimenta. Največ je biologov (8), trije so kemiki, zaposleni pa so še 2 zika, geolog in računalničar.
Poleg temeljnih raziskav je velik poudarek namenjen aplikativnim raziskavam in presojam vplivov na okolje. V sklopu nacionalnega programa za monitoring voda in programa aktivnosti Agencije ZN za okolje (UNEP, MAP), kjer MBP pokriva obveznosti Republike Slovenije v okviru Barcelonske konvencije, poteka spremljanje kakovosti obalnega morja. V 30. letih svojega delovanja so raziskovalci MBP opravili preko 100 aplikativnih raziskav s področja ekologije in varstva okolja.
V zadnjih letih namenja MBP veliko pozornosti tudi naravovarstvenim študijam. Že od začetka delovanja MBS je znanstveno raziskovalno orientiranost postaje uspešno dopolnjevala izobraževalna dejavnost. Na MBP redno potekajo strokovni tečaji za študente domačih in tujih univerz ter strokovna spopolnjevanja za učitelje biologije. Letno so razpisane tudi teme diplomskih nalog, tako da imajo zainteresirani študenti možnost opravljanja terenskega, laboratorijskega in kabinetnega dela na postaji pod mentorstvom strokovnjakov različnih strok. Trenutno je MBP v fazi prenove in novogradnje, ki ima predvideno sodobno predavalnico, opremljeno z mikroskopi in stereolupami ter avdiovizuelnimi sredstvi. Študentom bo na voljo tudi sodoben dormitorij z okoli dvajsetimi ležišči.
V okviru MBP je bil leta 1995 ustanovljen Instrumentalni Center Morska Postaja Piran. Namen tega centra je posredovanje znanja in velike raziskovalne opreme uporabnikom. Najpomembnejši načrt tega centra je postavitev obalne oceanografske postaje, ki jo sestavlja oceanografska boja z merilnimi instrumenti. Postavljena je na morju dobro miljo od piranske punte in trenutno zagotavlja preko spletne strani (http://nib.si/boja/) podatke o vetrovih, kmalu pa bodo na razpolago tudi pordatki o tokovih.
MBP je vključena v mrežo evropskih inštitutov za raziskave morja (MARS). Dejavna je tudi v drugih združenjih in tesno sodeluje z mnogimi inštituti v sredozemskem in evropskem prostoru, vzpostavljeno pa ima tudi sodelovanje z nekaterimi neevropskimi državami (ZDA, Izrael). Vrata MBP so vedno odprta za biologe, kemike, zike in druge raziskovalce, za študente in vse, ki jih zanimajo naravni procesi v slovenskem obalnem morju. Za študente pa so zanimive možnosti izdelave seminarskih in diplomskih del z različnih področij, ki vključujejo vidike izrabe in varovanja morja in obmorskega prostora.