Glagoljaška 8, 6000 Koper
tel.: 05/663-77-40
faks: 05/663-77-42
http://www.fhs-kp.si
e-mail:
info@fhs-kp.si
Visokošolsko središče v Kopru je leta 2000 ustanovilo Fakulteto za humanistične študije (FHŠ) kot samostojen visokošolski zavod. Vpis prve generacije je bil v študijskem letu 2000/2001.
Fakulteta za humanistične študije je šola, kjer ima študent možnost izbire in oblikovanja svojega študija, kar mu omogoča sodoben, t. i. kreditni način študija po vzoru zahodnoevropskih univerz. Metode poučevanja temeljijo na individualnem delu, ki zajema tudi projektno in raziskovalno delo, kar bo študentu v življenju pomagalo, da se bo z ustvarjalnim načinom razmišljanja znašel v raznih življenjskih situacijah in da bo konkurenčen pri iskanju zaposlitve. Po uspešno opravljeni diplomi pa bo lahko vsakdo izbral še podiplomski študij, »pravi« raziskovalni program, ki bo prav tako organiziran na naši fakulteti.
Fakulteta za humanistične študije Koper bo v študijskem letu 2002/2003 izvajala dva študijska programa za pridobitev univerzitetne izobrazbe: Geografija kontaktnih prostorov ter Kulturni študiji in antropologija. V pripravi je tudi tretji študijski program Zgodovina Evrope in Sredozemlja.
Po opravljenih študijskih obveznostih in diplomi na programu Geografija kontaktnih prostorov študent:
§ pridobi strokovno poglobljen uvid stanja in razvoja sodobnega sveta in njegovih delov;
§ se usposobi za samostojen študij, razlaganje in vrednotenje družbenih in prostorskih fenomenov;
§ zna kritično preverjati informacije in fenomene v lokalnem, mednarodnem in svetovnem ter družbenem, ekonomskem, kulturnem, prostorskem in ekološkem kontekstu oziroma dogajanju;
§ obvlada osnovno filozofijo, dileme in perspektive stroke ter geografske raziskovalne in interpretativne metode;
§ se usposobi za spoznavanje in interdisciplinarno uporabo geografiji sorodnih ved in študijskih področij;
§ obvlada poleg teoretičnih tudi aplikativne vidike znanstvene vede pri analizi, vrednotenju in načrtovanju naravnih in družbenih pojavov in procesov v prostoru ter njihovega medsebojnega součinkovanja.
Izbira te vrste študijske poti vam daje odlične osnove za delo v znanstvenih in univerzitetnih ustanovah, za vodenje raziskovalnega dela in za usmerjanje politike v zvezi z družbenimi in prostorskimi pojavi, medetničnimi odnosi in mednarodnim povezovanjem.
Strokovni naziv: univerzitetni diplomirani geograf.
Vpisni pogoji. V univerzitetni študijski program Geografija kontaktnih prostorov se lahko vpiše:
a) kdor je opravil maturo;
b) kdor je pred 1. 6. 1995 končal katerikoli štiriletni srednješolski program.
Če bo sprejet sklep o omejitvi vpisa, bodo kandidati iz točke a izbrani glede na:
§ splošni uspeh pri maturi 70 % točk
§ splošni uspeh v 3. In 4. letniku 30 % točk
Kandidati iz točke b bodo izbrani glede na:
§ splošni uspeh pri zaključnem izpitu 30 % točk
§ splošni uspeh v 3. in 4. letniku 30 % točk
§ uspeh pri preizkusnem izpitu iz geografije 40 % točk
Preizkusni izpit bo izvajal Državni izpitni center.
Število vpisnih mest za (redni študij) študijski program Geografija kontaktnih prostorov: 45.
Kulturni študiji so v kombinaciji z drugimi disciplinami danes ena najbolj propulzivnih disciplin na tujih univerzah. Študij je primeren za tiste študente in študentke, ki jih zanima primerjalni študij kulture. Program je zasnovan interdisciplinarno, saj se prepletajo zgodovinski, filozofski, antropološki in kulturološki pogledi na človeka in njegovo okolje. Poudarek programa je na kulturi vsakdanjega življenja, kulturi množičnih medijev, popularni kulturi, družbenih spremembah, kulturni različnosti, prepletanju lokalnosti in globalnosti, subjektiviziranju problemov, epistemologiji, kvalitativnem raziskovanju itd.
S predmeti kot so Odnosi z javnostmi, Kreativno pisanje, Medijski praktikum …, lahko po vzoru najboljših oddelkov na tem področju teoretsko znanje oplemenitite z veščinami, ki omogočajo teorijo razumeti in uporabljati v praksi, kar bo povečalo vašo konkurenčnost na trgu delovne sile.
Strokovni naziv: univerzitetni diplomirani kulturolog/antropolog.
Vpisni pogoji. V univerzitetni študijski program Kulturni študiji in antropologija se lahko vpiše:
a) kdor je opravil maturo
b) kdor je pred 1. 6. 1995 končal katerikoli štiriletni srednješolski program
Če bo sprejet sklep o omejitvi vpisa, bodo kandidati iz točke a izbrani glede na:
§ splošni uspeh pri maturi 70 % točk
§ splošni uspeh v 3. in 4. letniku 30 % točk
Kandidati iz točke b bodo izbrani glede na:
§ splošni uspeh pri zaključnem izpitu 30 % točk
§ splošni uspeh v 3. in 4. letniku 30 % točk
§ uspeh pri preizkusnem izpitu iz slovenskega jezika, angleškega jezika in filozofije 40 % točk
Preizkusni izpit bo izvajal Državni izpitni center.
Število vpisnih mest za (redni študij) študijski program Kulturni študiji in antropologija: 45.
1. letnik – Studium generale
Študijski program: Geograja kontaktnih prostorov
2. letnik |
3. letnik |
4. letnik |
Študijski program: Kulturni študiji in antropologija
2. letnik |
3. letnik |
4. letnik |
Študij traja 4 leta oziroma 8 semestrov in se začne s skupnim delom za vse študijske programe s t. i. studium generale, kjer je poleg treh obveznih predmetov na voljo še devet izbirnih, izmed katerih si vsak študent izbere osem predmetov. Študij se v naslednjih letnikih nadaljuje na izbranih smereh in je organiziran na naslednji način: 50 % (30 kt) vsebin se nanaša na obvezne predmete izbrane smeri, 20 % (12 kt) vsebin si študent izbere sam med ponujenimi izbirnimi vsebinami njegove stroke, 30 % (18 kt) pa odpade na predmete drugih strok, ki si jih študent izbere po lastnih interesih.
Vsakemu študentu bo ob začetku leta dodeljen tutor (profesor ali asistent), ki mu bo pomagal pri ugotavljanju interesa in izbiri predmetnih vsebin glede na njegove sposobnosti in zmožnosti, kar bo pripomoglo k oblikovanju delno individualiziranega študija.
Program fakultete uvaja kreditni in točkovni sistem vrednotenja opravljenih obveznosti študenta. Zasnovan je na potrebnem številu kreditov, tj. na predpisanem številu ur predavanj in vaj, iz katerih morajo študenti opraviti izpite, da lahko uspešno zaključijo študij. Prednosti tega sistema so, da kot enotna evropska metodologija omogoča popolno prehodnost znotraj programa, med programi in med visokošolskimi zavodi na Primorskem, v Sloveniji in med evropskimi državami.
Vsebina in usmerjenost programov fakultete bosta omogočali mednarodno sodelovanje. Tuje univerze, s katerimi je Fakulteta za humanistične študije že sklenila sporazum oziroma tečejo pogovori o obliki sodelovanja, so: Nacionalna univerza Kapodistrias, Atene (G), Univerza Gradec (A), Univerza Heidelberg (D), Univerza Karlsruhe (D), Univerza Cà Foscari v Benetkah (I), Univerza Reggio Calabria (I), Univerza Aix-en-Provence (F).
Diplomanti Fakultete za humanistične študije se bodo lahko zaposlili:
§ povsod tam, kjer je potrebno interkulturno znanje (npr. v diplomaciji, vladnih in nevladnih organizacijah in ustanovah);
§ pri planiranju družbenih politik in strategij (v področnem, lokalnem in nacionalnem kontekstu);
§ pri vodenju kulturnih ustanov (muzejev, galerij, agencij);
§ pri raziskovanju družbenih pojavov (medčloveških odnosov, stanj in dinamik interakcije);
§ pri svetovalnih dejavnostih (zdravstvo, socialno varstvo, izobraževanje, kultura);
§ v izobraževanju;
§ v založništvu in dejavnostih medijev;
§ v turizmu;
§ pri trženju in raziskovanju tržišča itd.
V sodelovanju z Inštitutom za raziskovanje Krasa ZRC SAZU bo tudi v akademskem letu 2002/2003 organiziran podiplomski program Krasoslovje. V pripravi so tudi podiplomski študiji ostalih smeri. Z nadaljevanjem študija (vse oblike podiplomskega študija in programi izpolnjevanja) diplomant pridobi ožjo, vendar visoko usposobljenost za raziskovalno in strokovno ter pedagoško delo predvsem na univerzitetni ravni ter naziv magister oz. doktor zgodovinskih/geografskih/antropoloških ved.
Razpis za vpis v 1. letnik študijskih programov Fakultete za humanistične študije Koper je objavljen v objavah Ministrstva za šolstvo, znanost in šport, na strani 55. Skladno z razpisom se moraš prijaviti do 8. marca 2002 z obrazcem Prva prijava za vpis v 1. letnik (obrazec DZS 1,71/1). Izpolnjen obrazec pošlješ s priporočeno pošiljko na: Visokošolska prijavna služba, Univerza v Ljubljani, p. p. 524, 1001 Ljubljana.
Informativni dnevi bodo potekali na sedežu FHŠ (v veliki predavalnici v 1. nadstropju), Glagoljaška 8, 6000 Koper:
§ v petek 15. februarja 2002 ob 10. in ob 15. uri ter
§ v soboto 16. februarja 2002 ob 10. uri.
Več informacij lahko dobite vsak dan od ponedeljka do petka na telefonski številki 05/663-77-41 ali na elektronskem naslovu info@fhs-kp.si.