Predstavitev ZUIS

Združenje univerzitetnih izobraženk Slovenije (ZUIS) je prostovoljna, neprofitna in nevladna organizacija, ustanovljena leta 1995. Slovensko združenje je bilo sprva podružnica švicarske sekcije IFUW (International Federation of University Women). Na trienalni konferenci leta 1997 v Yokohami pa je dobilo status samostojne članice IFUW.

Gibanje se je začelo 11. junija leta 1919, ko so profesorice Virgina Gildersleeve in ZDA, Caroline Spurgeon in Rose Sidgwick iz Velike Britanije na sestanku v Londonu z resolucijo ustanovile IFUW in že naslednje leto odprle generalni urad gibanja v Londonu. Osnovna ideja ustanoviteljic je bila spodbujanje izobraževanja žena in deklet v miru. Ta ideja še vedno združuje številna združenja IFUW po vsem svetu in tudi pri nas.

Sodobna združenja izobraženk po svetu in v Sloveniji pa temeljijo tudi na enakopravnosti in enakovrednosti spolov, ras, narodnosti, ver ter politične in ideološke pripadnosti.

Prizadevamo si za vsestransko izboljšanje položaja žena in deklet, za mir v svetu, za solidarnost med ljudmi in za ženski obraz sveta.

Združujemo univerzitetne izobraženke vseh strok, ki želijo delovati na področju promocije izobraževanja in izboljšanja položaja žensk in deklet.

Za naše uspešno delovanje je pomembno spoznavati in sodelovati z evropskimi in svetovnimi ženskimi organizacijami, saj želimo sodelovati pri oblikovanju boljšega sveta za vse.

Poslanstvo

Naše združenje se zavzema za izboljšanje socialnega in ekonomskega položaja žena in deklet, zlasti s promoviranjem pomena znanja in izobraževanja za vse, predvsem pa za ženske. Aktivno podpiramo ženske v izobraževalnem procesu. Med parlamentarci iščemo zaveznike, ki bi podprli prizadevanja za boljši položaj slovenskih žensk in družin in ki bi omogočili vsestransko podporo izobraženim ženskam, ki so razpete med družino in poklicno kariero. Opozarjamo na probleme, jih individualno in družbeno ozaveščamo in iščemo rešitve zanje.

Ženske imajo pravico do enakega uživanja in zaščite vseh človekovih pravic in temeljnih svoboščin, ki med drugim vključujejo:

  • pravico do življenja;
  •  pravico do enakosti;
  •  pravico do prostosti in osebne varnosti;
  •  pravico do enake zaščite pred zakonom;
  •  pravico do varnosti pred vsemi oblikami diskriminacije;
  • pravico do najvišjega dosegljivega standarda telesnega in duševnega zdravja;
  •  pravico do ugodnih razmer na delovnem mestu;
  •  pravico ne biti podvržena mučenju ali drugemu okrutnemu, nečloveškemu ali ponižujočemu ravnanju ali kaznovanju

(Deklaracija Združenih narodov o odpravi nasilja nad ženskami, 1993)

Cilji, naloge, programi

Članice združenja delujemo na svojih strokovnih področjih, delujemo z zgledom, promoviramo in delimo svoje strokovno znanje, si prizadevamo za utrjevanje miru in za razumevanje med ljudmi. Posebej si prizadevamo za izobraževanje in izboljševanje položaja žena in deklet, za mir v svetu in za nediskriminacijo ljudi, za 'ženski obraz sveta'.

Zakaj se nam pridružiti?

 

 

FOTO

Na predavanju

Cork

Haag

 

 

 
sestanek vodstva