Generacije mojega življenja

Ne glede na to, katero stoletje se piše, vedno je prav najmlajša generacija tista, ki ima največjo moč in željo po spremembah. Sokrat je mlado generacijo označil kot posameznike, ki ne upoštevajo avtoritete, so nevzgojeni in posedujejo luksuzne dobrine. Mnogi so mnenja, da lahko njegov citat prilagodimo na katerokoli generacijo.
Poznamo različne generacije, ki so se oblikovale skozi stoletja. Najpomembnejše so Baby Boom generacija, generacija X, generacija Y in najmlajša generacija, generacija Z.
Članek Trezni in odgovorni, romantični in ljubeči opisuje Baby Boom gengeracijo kot ljudi, ki so se rodili do začetka 60. let. So seksualno najbolj sproščeni in veseljaški, seksualnost so izživeli na vse možne načine, so najbolj nematerialistično usmerjeni in razpoloženi ter zelo svobodnjaški, so za legalizacijo najrazličnejših stvari, od marihuane do splava. So generacija deloholikov, saj jim delo veliko pomeni.
Če pogledamo Baby Boom generacijo v našem okolju. V to skupino spadajo naši staristarši. S člankom se pri opisu te generacije ne strinjam. Ob omenjeni črki S od seksa, so starejši ljudje zgroženi nad našim izražanjem. Ko se pogovarjamo z njimi o naši družbi in o mladih, so zelo zaskrbljeni zaradi alkoholizma in drog. Če bi oni bili res tako odprti glede teh tem, bi bila njihova reakcija in odziv najbrž drugačna. Vedno bolj dobivam občutek, da se o teh stvareh z nami sploh ne želijo pogovarjati in so te teme nekakšen tabu. Možno pa je tudi, da so takšne reakcije zaradi njihove starosti in drugačnega načina razmišljanja.
Naslednja je generacija X, v katero spadajo ljudje, rojeni med letoma 1960 in 1981. Članek opisuje, da so v primerjavi z Baby Boom generacijo skoraj svetniški. So zelo nezainteresirani za delo. So brez delovne etike in discipline. Večina jih še vedno živi pri starših. So zelo delomrzni, radi imajo zagotovljena delovna mesta, kjer jim ni potrebno veliko početi. Veliko je tudi samskih, saj zelo težko najdejo idealnega partnerja. Generacija Y označuje ljudi, rojene med letoma 1981 in 1994. So zelo samozavestni, svojeglavi, samozaupljivi ... so nagnjeni k eksperimentiranju, tako glede drog kot seksa. Zelo malo jih posega po alkoholu, droge pa je poskusil že skoraj vsak od njih. Rodili so se v času interneta, računalnikov ter ostale tehnologije. Obožujejo elektronsko glasbo. So pa tudi zelo nadarjeni in inovativni.
Nekako najboljša generacija se mi zdi generacija X. V življenju, predvsem pa v otroštvu in mladosti so imeli vse, kar so potrebovali. Igrali so se z igračami prebarvanimi z baravmi iz svinca, vozili so kolo brez čelade in pomožnih koles, v gozdovih so gradili bunkerje in ostale zanimive stvari, pili so vodo iz pipe, v potokih so lovili žabe, na travnikih metudlje in celo popoldne so preživeli v naravi. S prijatelji so pili iz enake steklenice in ni nihče zbolel ali se okužil. Igrali so se skrivalnice in streljali s fračami. Jedli so sladkarije in ni nikogar skrbelo zaradi odvečne teže. Nihče od njih ni imel računalnika, interneta in mobilnega telefona. Vsi pa so imeli dobre prijatelje, s katerimi so preživljali dneve in se zabavali. Imeli so zares lepo otroštvo in mladost.
Jaz in moja generacija pa spadamo v generacijo Y, vendar po prej omenjenih stvareh menim, da tudi mi spadamo nekako v generacijo X, saj smo tudi mi tako preživljali otroštvo. Z značilnostmi, ki jih omenja članek za generacijo Y, pa se strinjam, da velja za mojo generacijo. Zelo mi je žal generacij, ki prijahajo za nami. Nihče od njih ne bo imel brezkrbnega otroštva, nihče od njih ne bo preživljal otroštva v gozdu ali počel stvari, kot so jih pripadniki generacij X in Y. Ne bodo se igrali v gozdu brez skrbi, da bi zboleli za katero izmed bolezni ali dobili alergijo. Ti otroci živijo od rojstva z računalniki in ostalo tehnologijo. Te vse stvari pa vedno bolj kvarijo ljudi. Ta najmlajša generacija je tako imenovana generacija Z. To so otroci rojeni od leta 1994 naprej.
Menim, da je zelo težko posploševati značilnosti ljudi in jih umeščati v eno samo generacijo. Ljudje se s starostjo spreminjamo in prav tako se spreminja naš pogled na svet. Zato mislim, da bi lahko vsakega posameznika delno našli v vsaki generaciji. Tako se popolnoma strinjam s Sokratovim citatom, ki ga lahko prilagodimo na katerokoli generacijo.

Monika Horvat, 3. a