Podatki o filmu
Dolžina: 2h 9min / 129min
Leto: 2011Država: ZDA
Jezik: angleščina
Scenarij: Michele Mulroney in Kieran Mulroney po likih Arthurja Conana Doyla
Režija: Guy Ritchie
Igrajo: Robert Downey Jr., Jude Law, Rachel McAdams, Noomi Rapace, Stephen Fry, Jared Harris, Kelly Reilly, E
ddie Marsden

Kratka vsebina:
Robert Downey Jr. se v filmu Sherlock Holmes: Igra senc vrača kot najslovitejši detektiv Sherlock Holmes, Jude Law pa kot njegov občudovanja vredni kolega dr. Watson. Sherlock Holmes je bil vedno najbolj bistra oseba daleč naokoli. Doslej … Na delu je namreč novi zločinski mojster - profesor Moriarty (Jared Harris), ki se s Holmesom lahko kosa po razvitosti možganskih celic, zraven tega pa ga ženeta še zloba in popolno pomanjkanje vesti, s čimer utegne ugnati slavnega detektiva. Smrt avstrijskega prestolonaslednika zamaje šibka evropska zavezništva, toda Sherlock z bistrim umom ovrže prvotne razlage o samomoru. Z zbiranjem dokazov in logičnim sklepanjem bistri detektiv prepozna srhljivo mrežo ugank in spletk, ki jih je zastavil Moriarty. Preiskava postaja čedalje bolj nevarna, Holmesa in Watsona popelje izven Londona prek Evrope v Francijo, Nemčijo in na koncu v Švico. Toda pretkani Moriarty je vselej korak pred zasledovalcema, za seboj pa pušča mrtvece in razdejanje - vse to je del velikopoteznega načrta, ki bo, če Moriartyju uspe, spremenil tok zgodovine. Da bi ugnal zločinskega mojstra, mora Sherlock združiti moči s starimi prijatelji in se pogumno podati v številne zabavne in nevarne pustolovščine.

Film bi osebno opisal takole:
Naj bom malo bolj natančen in se grem filmskega kritika.
Sama zgodba, kraj in čas dogajanja sta meni osebno zelo pri srcu, tako da, če vam je všeč takšen žanr, si morate film obvezno ogledati. Zgodba je zanimiva, nova, sveža, napeta in sploh takšna, ki te popelje na potovanje, kakršnega si želi vsakdo in ga je možno okusiti le v kinu. Scenaristi in producenti so tako opravili odlično delo, ki se pozna v sami zgradbi zgodbe.
V tej se prepletata pustolovsko detektivsko dogajanje in miselno logični zapleti, ki se odražajo v monologih, ter veliko akcije in smeha. V filmu je veliko aktivne akcije, veliko več kot statične. Torej posebnih efektov in tekočega dogajanja, ne pa dogajanja na mestu samem. To zelo vpliva na zgradbo filma, saj akcija in napetost naraščata tako rekoč po eksponentni funkciji :. Problem je le ta, da se film začne s statično akcijo, torej prizorom pretepa na tržnici. Ker je ta statičen, torej ni tekoča, ampak stoji na mestu, te to ne potegne v film tako, kot bi te lahko, oz. bi bilo to zaželeno. Je pa na srečo ostala akcija veliko bolj tekoča, kar so dosegli z raznimi posebnimi efekti, kar je meni osebno zelo všeč, kot na primer z eksplozijami, posnetki iz zraka in še posebej hitro tekočo kamero in upočasnjenimi posnetki. Ti omogočijo, da lahko resnično doživiš dogajanje, kot da bi bil tam sam prisoten.
Igralci so svoje delo pravili odlično, režiser še bolj, le-ta je tako ali tako znan po vrhunskih produkcijah kot npr.: Sherlock Holmes, Rokenroler, Dve nabiti šibrovki ter Pljuni in jo stisni, glasba pa je bila sploh vrhunska, saj jo je napisal legendarni Hans Zimmer.

Glede na to da je film produkt velikega filmskega studija, kateremu je zaslužek veliko pomembnejši kot umetnost sama in so se, kot je to sedaj moderno , odločili še za nešteta nadaljevanja, torej drugi, tretji in četrti del še prihajajo, je film dober. V bistvu je zelo dober, saj je kljub vsemu uspel ohraniti svoj namen. Torej (p)ostal je umetnina in to takšna, ki se jo resnično splača pogledati (ne, denarja za karto in pokovko res ni škoda:).

Arjan Mejaš