Traparije iz rokava

Dandanes živimo v svetu številnih informacij. Nekatere so pomembne, druge ne. Mediji nam posredujejo med drugimi tudi veliko nepotrebnih informacij. Čeprav je teh informacij ogromno, se nad nekaterimi lahko zamislimo.
V Sloveniji imamo zelo veliko število menedžerjev. Velika večina dobi plačo samo zato, da "osem ur na dan segrevalo stol". Te tako imenovane "odvečne menedžerje" so na funkcijo postavili njihovi sorodniki, prijatelji, znanci, ki so prav tako v politiki ali na kaki bolj pomembni funkciji. Zanimivo pa je tudi naslednje: ti menedžerji niso le menedžerji, ampak poslanci, župani, svetniki ali še kaj drugega. To pomeni, da dobivajo ne le eno plačo, ampak dve, tri. Kdo pa sploh ve, koliko?! To se pa dogaja zato, ker imamo skorumpirano družbo in državo. Vsi na pomembnejših funkcijah (poslanci, ministri, menedžerji, župani …) so ena velika slovenska prepletena družina. Zato pa pranja denarja nihče ne more preprečiti, ker če koga zaprejo, se poruši ves sistem. Zapreti ali kaznovati pa ga spet ne "smejo", ker če ga začnejo preverjati, odstopi. Tako se reši vse morebitnih zapletov, ker državne "uradnike" lahko kaznujejo samo takrat, ko še opravljajo svojo funkcijo. Seveda pa je treba še pripomniti, da ti menedžerji v odstopu ne gredo s položaja praznih rok. Prej "nakradeni" denar se še obogati z nagrado za uspešno opravljeno delo, z odpravnino, božičnico, trinajsto plačo … In tu se izkaže ena resnica, ki velja kot šala: "Kakšna je razlika med novim direktorjem in prašičem?" "Nobena. Čez šest mesecev sta oba dobro rejena."
V Sloveniji je 33.000 Slovencev, ki živi z minimalno plačo - to je 424 evrov neto na mesec, čeprav osnovna življenjska košarica znaša 562 evra. To so uradni statistični podatki, ki pa povsem ne držijo, saj je minimalna plača dosti nižja, kot to kažejo uradni statistični podatki. Če ste spremljali stečaj Mure, IUV-ja, Vegrada in ostalih prej gigantskih podjetij, ki so ustvarjala velik priliv v naše gospodarstvo, ste se lahko na lastne oči prepričali, da so delavci dobili komaj 380 evrov neto na mesec. To je za dobrih 180 evrov manj, kot je uradni izračun za osnovno življenjsko košarico. Ob tem se sprašujem, kako lahko ti ljudje preživijo iz meseca v mesec?? Vedno več družin je na pragu revščine in to vodi le v propad. Ob tem velja omeniti novelo zakona, ki je bila pripravljena ob največji gospodarski krizi pred dobrim letom dni, po kateri bi poslanci dali 200 evrov bruto od svoje osnovne plače za tiste družine, ki so na robu preživetja. Ta novela zakona je bila zavrnjena. Prvi očitki s strani politikov so bili: "Kako mi bo preostala plača zadoščala za preživetje?" Pa res, kako le?! Osnovne poslanske plače se vrtijo okoli 2000 evrov neto. Če bi od tega prispevali 200 evrov za ogrožene družine, mislim da bi iz ostalih 1800 evrov lahko zlahka preživeli. In ob tem se upravičeno vprašam: "Kdo torej ne bo mogel preživeti?! - Tisti z 380 evrov ali tisti z 1800 evrov neto plače?!" Pri vsem tem je potrebno še dodati, da je prej omenjenih 2000 evrov osnovna plača, h kateri se še prištevajo sejnine, nagrade za uspešno opravljeno delo, nadure in še marsikaj, za kaj mi ostali, preprosti ljudje ne vemo in se nam niti ne sanja o tem.
Iz vsega tega je razvidno, da je razlika v plači več kot očitna. Jaz osebno menim, da bi bilo potrebno uzakoniti maksimalno razmerje med plačami vodilnih in plačami delavcev v podjetju in uvesti ponovno javne plače, kot je to bilo pred mnogimi leti. Ali?

(Anonimno)