Tito brez maske
(Toplo priporočam)

Malo splošnega znanja in zgodovine za vas:
CIA: Central Intelligenc Agency
FLRJ: Federativna ljudska republika Jugoslavija
JLA: Jugoslovanska ljudska armada
KNOJ: Korpus narodne obrambe Jusoslavije
KOS: Kontraobveščevalna služba JLA
KP (KPJ, KPS) Komunistična partija (Jugoslavije, Slovenije)
MVAC: Milizia volontaria anticommunista (Prostovoljna protikomunistična milica)
NATO: North Atlantic Treaty Organisation (Severnoatlantski pakt)
NDV: Neodvisna država Hrvaška
NOB: narodonoosvobodilni boj
RSI: Repubblica Sociale Italiana (fašistična italijanska Salojska republika)
SZ: Sovjetska zveza
ZK (ZKJ, ZKS): Zveza komunistov (Jugoslavije, Slovenije)

Knjiga se začne z razlago kratic tujih in takratnih državnih organizacij, nato se nadaljuje z uvodom, ki nas popelje nazaj v stare dobre "zlate čase". V knjigi avtor izhaja iz fascikla 36, v katerem je mapa "TITO" z vznemirljivimi podatki o njegovem zdravstvenem stanju ter istočasnem ugašanju Tita in Jugoslavije (te dokumente hranijo v arhivu RS). Avtor primerja dela ostalih piscev o Titu z fasciklom 36 ter poskuša ugotoviti, kateri izmed podatkov je pristen in kateri izmišljen.
Tako se loti datuma njegove smrti in ugotovi, da je bil dan smrti predsednika predsedstva napovedan v scenariju za njegov pogreb ter vključi možnost, da so se politični voditelji odločili, da prestavijo datum smrti na konec praznika dela ter se tako izognejo prometnih zastojev ob predčasnem vračanju iz počitnic. Ugotovi, da je Tito med obiskom ter srečanjem s političnim vrhom Slovenije decembra 1979 nenamerno izdal svojo politično oporoko.
Avtor odkrije tudi, da je že pred Titovo smrtjo Jugoslavija padala v gospodarsko krizo, katera je bila edeb od razlogov za njen propad. Dotakne pa se tudi njegove soproge Jovanke, ki naj bi mu jo podtaknila takratna UDBA (Služba državne varnosti).
Razkrije pa tudi, kako so jo pet let pred smrtjo odstranili iz njegove bližine.
V knjigi je opisano, kako je Tito kot avstoogrski vojak postal uspešen častnik ter poveljeval svojemu polku v maternem jeziku. Bil je tudi med 16 najboljšimi sabljači v avstoogrskem cesarstvu. Med prvo svetovno vojno je bil njegov 25. polk zajet in odpeljan v rusko ujetništvo. Ko se mu je leta 1920 uspelo vrniti iz ruske ujetništva so ga pretresle novice, da mu je dve leti pred tem umrla mati ter da se je oče vdal pijači in se odselil.
Kot Titova desna roka je omenjen tudi Lovro Kuhar - Prežihov Voranc, ki mu je pozneje postal tekmec za mesto generalnega sekretarja KPJ (Komunistične partije Jugoslavije). Po opisu Titovega uspešnega vodenja partizanskih čet med drugo svetovno vojno, avtor raziskuje, če je Tito vedel za povojne poboje v Kočevskem rogu.
Na koncu knjige avtor opiše pot Titovih posmrtnih ostankov z modrim vlakom iz Ljubljane pa do Hiše cvetja v Beogradu.


Patrik Kepe