Ali je ljubezen res lahko nesebična?

(Razmišljanje o Balzacovem delu Oče Goriot in o odnosu mladih do staršev danes)

Vsi starši imajo svoje otroke neizmerno radi in bi za njih bili pripravljeni storiti vse. Večina otrok se tega zaveda in to tudi izkorišča. Tega se najbolj zavedajo majhni otroci, ki starševsko ljubezen izkoriščajo tako, da jočejo za vsako stvar, ki bi jo radi imeli, starši pa jim jo kupijo.
Izkoriščanje staršev je zelo očitno tudi pri otrocih, katerih starši so ločeni, saj je staršem hudo in otrokom kupujejo vse, kar si zaželijo, saj se potem tudi oni počutijo manj krive.
Najstniki starše izkoriščajo predvsem za denar in večerne izhode. Nekateri starši pustijo svoje otroke, da gredo kamor želijo, pri drugih pa to ne gre tako enostavno. Tu se največkrat pojavijo težave z večernimi izhodi. Ponavadi se starši ne strinjajo z izhodi ali pa zaslišujejo otroke kje bodo, s kom in kaj bodo počeli. Rezultat pogovorov so večinoma užaljeni najstniki, ki ne razumejo zakaj njihove starše tako skrbi in starši, ki poskušajo otrokom razložiti svojo odločitev.
Vsak otrok bi moral poznati meje in razumeti, da v življenju ni vedno možno dobiti vsega kar si zaželiš, predvsem pa, da nam starši niso vedno zmožni nuditi vsega, kar si želimo in da to ni njihova krivda.
Primer otrok, ki izkoriščajo svoje starše samo zato, da bi dobili vse, kar si zaželijo, sta Anastazija in Delphina v delu Oče Goriot. Očeta sta izkoriščali zato, da jima je dajal denar, on pa ju je imel tako rad, da ni spregledal, kakšni sta. Za njiju je zapravil vse svoje premoženje, dal jima je celo svoj zadnji denar, ki ga je komaj prislužil in ga je potreboval veliko bolj kot onidve. Hčeri očetove ljubezni nista cenili, prav tako ga nista spoštovali, čeprav je zanju storil vse. Obiskovali sta ga, dokler je imel denar, ko pa ju je potreboval, nista imeli zanj časa. Ko je umiral, je bil povsem sam, pogledat ga je prišla le Delphina, ki pa je prišla, ko je bil njen oče že mrtev, saj je bila na plesu.
Starševska ljubezen je nesebična, čeprav se otrokom včasih zdi, da so starši skrajno strogi in da nimajo prav. Vsak stariš želi svojemu otroku le dobro in to bi otroci morali spoštovati, kljub temu pa morajo tudi starši poznati mejo pri prizadevajih, da bi svojem otroku omogočili vse, kar si zaželi.


Ines Horvat