Paris, Paris ...

BERITE!


"Pariz je popoln, Pariz je strop človeštva ... Kdorkoli vidi Pariz, misli, da vidi temelj celotne zgodovine, vmes pa nebo in zvezde. Pariz je sinonim za kozmos ... nima meja. Pariz ne ustvarja samo zakonov, ustvarja tudi modo. Pariz je lahko neumen, če hoče, včasih si celo dovoli to razkošje ... Je več kot velik, je brezmejen. Zakaj? Ker si upa."

Tisti, ki ste bili v Parizu vsaj za nekaj dni, vas je mesto gotovo navdušilo s svojo arhitekturo. Tisti, ki ste bili v Parizu dalj časa (2, 3 tedne, več), ste ugotovili, da se že površni ogled mesta lahko zavleče v mesece. :)))

Namen te strani ni predstavitev značilnosti Pariza, ki jih najdete v vseh vodnikih, temveč miniaturni literarni potep po dveh pokopališčih, hiši Viktorja Hugoja, eni najstarejših univerz, Sorboni, in katakombah.









Sorbona, enaj najstarejših univerz na svetu, "deluje" še danes








Stopnišče v notranjosti hiše. Na steni portret Victorja Hugoja.


Na trgu Place des Vosges, stoji hiša (hišna št. 6) Victorja Hugoja.

















Oglejte se slike z zadnjih počivališč največjih klasikov, o katerih se učite pri urah slovenščine, madžarščine.
Je morbidno, če se imaš na pokopališču prijetno, če se ob tem zabavaš, če te obisk premakne v romantično preteklost, bliže zgodovinskim osebnostim, umetnikom in te prijetno preseneti, če postaneš tam "melanholično, nostalgično srečen"?!


POKOPALIŠČE P`ERE LACHAISE

"Če mislite, da so pokopališča žalostno, vam svetujem, da si ogledate P`ere Lachaise in spremenili boste mnenje. Množica grobov najrazličnejših oblik, senčnato drevje in vijugaste steze se povezujejo v mirno okolje, ki je postalo priljubljen park." (Mesto na dlani - Pariz, str. 48)
Ta grič zgoraj v predmestju Menilmontant je zdaj priljubljeno shajališče za ljubitelje rocka (Jim Morrison), oboževalce Edith Piaf, ljubitelje pesništva, književnosti, glasbe in zgodovine. Od nastanka l. 1803 so na tem pokopališču pokopali ali tam upepelili na stotine slavnih in znamenitih osebnosti, sprehod po prostranih labirintih pa bo dal miniaturno podobo francoske družbeno-kulturne zgodovine.
Kupite si načrt pokopališča pri vhodu ali pri metroju, potem pa se podajte na to pariško romarsko pot in poskušajte najti svoje junake.

Nekaj zadnjih počivališč vam najbolj znanih umetnikov:


Fontaine in Moliere

















Na Wikipediji lahko mariskaj izveste o tem slavnem pokopalkšču ... Poglejte, kdo vse od slavnih tu počiva: http://en.wikipedia.org/wiki/P%C3%A8re_Lachaise_Cemetery

 

 

 






Honore de Balzac
















Guillaume Apollinaire






























Oscar Wilde

















Frederic Chopin
















Marcel Proust





"Srečate pa lahko še: Maxa Ernsta, Amadea Modiglianija, Vincenza Bellinija, Jima Morrisona, Sarah Bernhardt, Beaumarchaisa, Paula Eluarda, Edith Piaf in mnoge druge ...


POKOPALIŠČE MONTPARNASSE, karta







Charles Baudelaire





















Jean Paul Sartre in Simone de Beauvoir (žena, enako svetovno znana kot mož; berite v tretjem letniku - priporočam njena dela)


















Samuel Beckett











Na istem pokopališču spijo večni spanec še: Guy de Maupassant, T. Tzara, I. Cortazar, Ionesco in drugi.


Pariz je znan po burni zgodovini, obgljavljanjih ljudi vseh slojev. Tako vsem znana Maria-Antonietta in 6 miljonov drugih Parižanov leži pod Parizom, v katakombah, ki se razvejane nekaj kilometrov po dolžini. Hodniki so polni lobanj, kosti.


mag. Gabriela Zver