DARWINOVA NOČNA MORA: OCENA FILMA

Haubert Sauper je v dokumentarcu Darwinova nočna mora skušal prikazati razmere ob Viktorijinem jezeru, zgodbo o uspehu ribe in revno življenje domačinov. Dokumentarec je nastal leta 2004, traja 107 minut.
Namen dokumentarca je, da gledalcem predstavi življenje okoliških prebivalcev (brezdomnih otrok, tanzanijskih prostitutk, lokalnih ribičev) in ljudi, ki služijo veliko denarja z prevozom rib (svetovni bančniki, piloti …) v trgovino z ribami je vpletena tudi trgovina z orožjem. Letala iz Evrope prinašajo v Afriko orožje, od tam pa izvažajo bele fileje ostriža.
Zame je bil dokumentarec zelo pretresljiv. Bilo je veliko šokantnih izjav in prizorov, ki jih nisem pričakovala. Haubertu Sauperju je uspelo zelo realistično prikazati razmere, v katerih živijo revnejši sloji Tanzanije. Najbolj pretresljivi so bili prizori, v katerih se otroci tepejo za hrano, iz embalaže za ribo ustvarjajo lepilo, svojo drogo, ki jim pomaga zaspati, da jim ni treba trpeti teh nevzdržnih razmer. Čeprav dnevno iz Mwanze odpeljejo 500 ton rib, med prebivalci vlada lakota. Hranijo se z ostanki rib (glav), ki jih spečejo in prodajo. Zaradi amonijaka, ki ga vdihujejo, imajo poškodovane oči, slabe higienske razmere, onesnažena voda in okolje pa so vzrok še za druge nalezljive bolezni. Razširjen je tudi virus HIV, ki ga med drugim širijo prostitutke, posredno pa tudi duhovniki, ki ljudem ne priporočajo uporabe kondoma. Smrtnost med ljudmi je zelo visoka.
Čeprav dokumentarec ni tip dokumentarca, ki jih ponavadi gledam na televiziji, mi je bil kar všeč. Mogoče malo preveč pesimističen za moj okus, saj bi lahko prikazali tudi lepe strani Tanzanije.

Ocena: 4/5

Mojca Jeneš, 3. a