Janez Janša

Iz Wikipedije, proste enciklopedije.

Janez Janša
Povečaj
Janez Janša

Janez Janša [jánez jánša] (uradno Ivan Janša), slovenski politik in obramboslovec, * 17. september 1958, Ljubljana.

Leta 1982 je na takratni FSPN končal študij obramboslovja. V 1980. je članke o nujni prenovi JLA objavljal v Časopisu za kritiko znanosti in Mladini.

Širši javnosti je postal znan 31. maja 1988, ko je z njegovim prijetjem Služba državne varnosti sprožila afero JBTZ. Proces proti četverici, v katerem so Janšo, novinarja Mladine Davida Tasića in Francija Zavrla ter častnika JLA Ivana Borštnerja pred vojaškim sodiščem obtožili izdaje vojaške skrivnosti o razpustitvi slovenskega armadnega poveljstva, je sprožil močan odziv javnosti, ki je še pospešil zahteve za demokratizacijo slovenske družbe. Njegov takratni prijatelj Igor Bavčar je ustanovil Odbor za varstvo človekovih pravic, ki se je potegoval, da bi četverici omogočili branjenje s prostosti in sojenje pred civilnim sodiščem v slovenskem jeziku.

Januarja 1989 je bil Janša eden od soustanovitelj Slovenske demokratične zveze (SDZ), ene prvih opozicijskih strank v takratni Socialistični republiki Sloveniji, maja istega leta pa je odšel na prestajanje zaporne kazni, ki jo je končal po tretjini trajanja.

Janša je bil na prvih večstrankarskih volitvah v Sloveniji aprila 1990 izvoljen za poslanca in je maja postal minister za obrambo v Demosovi vladi pod vodstvom Lojzeta Peterleta. Pod njegovim vodenjem je iz Teritorialne obrambe nastala Slovenska vojska, ki je v osamosvojitveni vojni poleti 1991 z relativno malo žrtvami izšla kot zmagovalka.

Na kongresu jeseni 1991 je SDZ razpadla in se razcepila v dve novi stranki, Demokratsko stranko (DS), ki se je 1994 združila z LDS, ter Narodno demokratska stranka (NDS), ki se je pozneje združila s SKD. Janša se ni pridružil nobeni od njiju, pač pa se je spomladi leta 1992 pridružil dr. Jožetu Pučniku in njegovi Socialdemokratski stranki Slovenije (SDS). Na državnozborskih volitvah leta 1992 je bil Janša ponovno izvoljen za poslanca, maja 1993 pa ga je tretji kongres SDS izvolil za predsednika. Ponovno je bil izvoljen za predsednika SDS na kongresih stranke leta 1995, leta 1999 in leta 2001.

Obrambni minister je ostal tudi v dveh Drnovškovih vladah, do marca 1994, ko so ga razrešili zaradi afere Smolnikar, v kateri so vojaške osebe preteple policijskega sodelavca v civilu. Po razrešitvi Janše je njegova Socialdemokratska stranka Slovenije izstopila iz vlade, ter predstavlja močno opozicijo vladi LDS, na prvih volitvah v evropski parlament pa je dobila dve poslanski mesti. Janša jo vodi od maja leta 1993, leta 2002 pa se je preimenovala v Slovensko demokratsko stranko.

Funkcijo obrambnega ministra je opravljal tudi v sedemmesečnem obdobju Bajukove vlade.

Leta 2004 je na državnozborskih volitvah stranka SDS dobila 29.08 % glasov in je bila z 29 poslanci zmagovalka volitev.

[]

Zunanji povezavi


sh:Janez Janša