Namestitev prevajalnika

 

Prevajalnik najdete tukaj!

Prevajalnik je prilagojen za prepis na diskete, zato je razdeljen v štiri dele:

DJGPP - 1,    DJGPP - 2,    DJGPP - 3DJGPP - 4

 

Kot že rečeno, je prevajalnik zbirka programov, ki našo tekstovno datoteko prevedejo v obliko, ki jo lahko izvede operacjiski sistem. Naš prevajalnik naredi datoteko z končnico .exe, kar pomeni, da naredi iz nje program, ki ga lahko potem poljubno poganjamo. V našem primeru se program ob uspešnem prevodu takoj požene.

Kako namestimo prevajalnik?

Preprosto. Prevajalnik, ki ga najdete pod zgornnjimi povezavami najprej prenesite na vaš računalnik in ga namestite (razpakirajte)v imenik (mapo) naprimer: C:\PASCAL. S tem je opravljena polovica dela, sedaj imamo prevajalnik v mapi PASCAL.

Za lažje delo pri prevajanju programov pa je potrebno tudi dodatno konfigurirati datoteko AUTOEXEC.BAT. To storite tako, da na koncu datoteke dopišete naslednji vrstici:

set PATH=C:\PASCAL\DJGPP\BIN;%PATH%

set DJGPP=C:\PASCAL\DJGPP\DJGPP.ENV

Če ne veste kje ta datoteka je, jo poiščite z ukazom Start/Najdi/Datoteke ali mape.

Poiščimo našo datoteko.

Ko odkrijrte imenik v katerem se nahaja, poženite program MS-DOS, ki ga najdete pod gumbom Start/ Programi.

 gumb Start/Programi/MS - DOS

Sedaj v DOS - ovem oknu poženemo editor, s katerim popravimo datoteko Autoexec.bat. To storimo tako kot prikazuje spodnja slika.

Zagon editorja.

Ko se ukaz edit izvrši se nahajamo v programu s katerim najprej odpremo datoteko Autoexec.bat (Datoteka/Odpri). Nato jo na kocu datoteke dopolnimo z zgornjima dvema vrsticama in jo ponovno shranimo.

DOS - ov editor

Ko smo jo shranili, zapustimo urejevalnik in datoteko izvedemo, tako da v DOS - ovem oknu vtipkamo C:\autoexec. Datoteka se izvede in prevajalnik je pripravljen za delo. Sedaj lahko prevedete program. To prikazujeta spodnji sliki.

Poženemo Autoexec datoteko.

Prevedemo naš program.

Ko bomo naslednjič ponovno vklopili računalnik, izvedba datoteke ne bo več potrebna, sicer pa moramo to datoteko vedno ponovno izvesti, ko MS-DOS - ovo okno ugasnemo, sicer prevajnje programov, ki so shranjeni v neki poljubni mapi ne deluje.

Kako prevedem napisan program (datoteko)?

Programe , ki jih pišemo je priporočljivo shranjevati v smiselne imenike (mape) in sicer kot datoteke z končnico .pas. Tako mapo z imenom programi, ki je na c: prikazje zgornja slika.Če torej napišemo naš program, naprimer z beležnico, tako datoteko shranimo kot datoteko s končnico .pas. To storimo tako, da pri shranjevanju, preprosto poleg imena datoteke vtipkamo še pravo končnico(primer: tabela.pas). Opozorilo: V imenih datotek ne uporabljamo šumnikov. Če sedaj želimo prevesti datoteko z imenom tabela.pas moramo najprej pognati DOS - ovo okno. V njem se s pomočjo ukaza cd .. (gremo po imeniku navzgor) in ukaza cd (prestavljamo se v globino imenikov), postavimo v naš imenik, to je imenik v katerem shranjujemo naše .pas datoteke. Tam vtipkamo ukaz pascal tabela.pas.

Če smo pravilno napisali program, se datoteka prevede in naš program se takoj požene, v nasprotnem primeru pa prevajalnik javi mesta napak v naši tekstovni datoteki. Preden ponovno skušamo prevesti našo datoteko moramo te napake odpraviti, tako da popravimo našo datoteko tabela.pas in jo ponovno shranimo, običajno z ukazam Shrani kot. Sedaj lahko ponovno poizkusimo prevesti našo datoteko. Včesih se zgodi, da se program noče in noče pevesti. Takrat pride do izraza vztrajnost programerja pri iskanju napake. Nasvet za tak primer: ugasnite računalnik in si privoščite sprehod v naravo.

Več o prevajalniku lahko najdete na naslovu : http://www.delorie.com/djgpp