Javor

Javorjev srečamo več vrst. Poznamo Ostrolistni ali Mlečni javor (Acer platanoides), Gorski javor (Acer pseudoplatanus), Poljski javor ali Maklen (Acer campestre). Javorji uspevajo samo na sveži in globoki prsti zato rastejo bolj posamično. Zrastejo lahko tudi do 40 m visoko. Zaradi svoje redkosti, les javorja v tehničnem smislu ni tako zanimiv, je pa vseeno iskan in dragocen material.

Javorovina vseh vrst je bela do belkasto rumene barve. Bolj svetel les bi težko našli. Javor ne tvori posebej obarvane črnjave. Gostota lesa je 570 kg/m3. Les izgleda zelo homogeno in je srednje trden in srednje žilav. Suši se lahko in hitro. Pri zračnem sušenju se les rad temnejše obarva. Javorovina ni posebno trajna. Les se lahko obdeluje.

Uporaba: pohištvo, talne obloge, furnir, kuhinjski pripomočki, struženje... Posebna uporaba javorjevega lesa je tudi za dna godal (violin, viol, čel...) in kitar. Iz javorjevega lesa so nekoč izdelovali cokle, vsaka kmečka hiša pa je imela po tradiciji veliko javorjevo mizo okoli katere se je zbirala družina.

 

 

radialni rez javorja

Mikrostruktura lesa!

Les: srednje trd in trden, neodporen, pri sušenju se ne zvija in poka

 

Nazaj na listavce!