Neda Kovačič, Kranjska gora SI
KOZOLEC - ŽIVA KULTURNA DEDIŠČINA. Projekt ohranjanja žive in uporabne kulturne dediščine v občini Kranjska Gora
Kozolec kot identiteta pokrajine
Občina Kranjska Gora Obsega območje gornjesavske Doline, na vzhodu od predora Karavanke (Avstrija), na zahodu do mejnega prehoda Rateče (Italija). Dolino omejuje pogorje Kravank in visokogorje Julijskih Alp. 60% območja občine leži v Triglavskem narodnem parku, kar pomeni za to območje psoebno kvaliteto. Značilnost ljudske arhitekture v tem prsotoru so vsekakor tipični gorenjski kozolci, ki dajejo pokrajini svojevrsten pečat.
Kozolec kot živa - uporabna kulturna dediščina
Vrednost kozolca, kot značilnega oblikovalca pokrajine in tudi kot dela turističnega produkta, je za ta prostor izjemno pomembna. Revitalizacija kozolcev je prvi korak k revitalizaciji vaških jeder, k bogatenju kulturne dediščine inn trženju produkta kulturnega turizma. Pri tem nismo nikoli preisegali na obnovo kozolcev kot samotnih spomenikov preteklega časa, temveč na kozolce, ki imajo še vedno svojo osnovno - uporabno funkcijo.
Kako je občina pristopila k projektu obnove kozolcev
Spodbujena z idejo o sponzorstvu nemške občine Nagold (turistično sodelvoanje), namenja za obnovo proračunska sredstva, subvencionira razrez lesa, preko razstav, programa Crpov, konferenc, ukrepov politike razvoja kmetijstva, animira lokalno prebivalstvo, ki samo obnavlja kozolce in jim ohranja njihovo uporabno funkcijo.